Asociace fosilií z lokality Stínava–víkendový domek (devon, stínavsko-chabičovské souvrství)
Obor: Vědy o Zemi
Typ: laboratorní, terénní
Supervizor: RNDr. Tomáš Lehotský, Ph.D.
volný projekt (je možné se zapojit, nikdo jej zatím neřeší)
Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci je uložena poměrně velká kolekce fosilií (trilobiti, koráli, plži, mlži, brachiopodi ad.) pocházejících z významné paleontologické lokality Stínava – víkendový domek. Úkolem studenta bude podat přehled geologicko-paleontologických výzkumů na lokalitě a zhodnotit v paleoekologické analýze společenstvo fosilií z této lokality.
Drahanský vývoj devonských sedimentů na Moravě a ve Slezsku vystupuje na povrch hlavně ve šternbersko-hornobenešovském pruhu v Nízkém Jeseníku a konicko-mladečském pruhu na Drahanské vrchovině. Tento vývoj je charakteristický pro centrální části rozsáhlého mobilního sedimentačního prostoru se značnou mocností sedimentů a podmořským vulkanismem. Litostratigraficky je členěn na bazální klastické souvrství, stínavsko-chabičovské souvrství, jesenecké vápence a ponikevské souvrství. Samotné stínavsko-chabičovské souvrství je složeno ze slabě metamorfovaných jílových, prachových a místy i vápnitých břidlic se zkamenělinami.
V případě zájmu nám napište na badatel@upol.cz název vybraného tématu, vaše jméno, název školy, ročník a případně telefonní kontakt na vás.
Zpět