Porozumět fungování přírody, krajiny a životního prostředí pro jejich ochranu
Katedra ekologie a životního prostředí je nejstarší katedrou ekologie v ČR, která s tradicí delší než třiceti let poskytuje vysokoškolské vzdělání a realizuje výzkum v oblasti ekologie a environmentálních věd. Jsme moderním a rozvíjejícím se pracovištěm s odborníky různých specializací, se širokou domácí i mezinárodní spoluprací. Ať už studujeme populační dynamiku druhů, mikrobiální aktivitu vod, kvalitu půd nebo ekosystémové služby zemědělské krajiny, snažíme se o rozvoj a popularizaci ekologických a environmentálních poznatků. Naším dalším cílem je také aplikace ekologických přístupů k řešení klíčových otázek v ochraně přírody a životního prostředí. Aktivitami na pomezí základních a aplikovaných věd vzděláváme studenty a inspirujeme odbornou i širokou veřejnost k lepšímu porozumění světa kolem nás a současně motivujeme společnost k udržitelnějšímu přístupu k životnímu prostředí.
Mohlo by vás zajímat...
Začátkem října jsme se dověděli smutnou zprávu, že nás opustila členka naší katedry a emeritní profesorka Univerzity Palackého prof. Milena Rychnovská. I když na katedru mezi nás, většinou mladší kolegy, přišla v podstatě až ve věku, kdy jiní uvažují o blížícím se důchodu, byla přijata jako milá, všestranně vzdělaná a trpělivá kolegyně. Za námi do Olomouce pravidelně dojížděla z rodného Brna, kde vystudovala Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. Značnou část profesního života strávila vědeckou prací v Botanickém ústavu Československé akademie věd, kde se podílela na výzkumech v rámci projektu UNESCO „Člověk a biosféra“ v pramenné oblasti Českomoravské vysočiny. Následně krátce působila i v Ústavu krajinné ekologie Slovenské akademie věd v Bratislavě, odkud přešla na Katedru ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kde působila 17 let do roku 2008. Tři roky zde vykonávala funkci vedoucí katedry, obhájila titul profesorky ekologie, v té době obdržela za své celoživotní zásluhy v biologických vědách od Akademie věd ČR Čestnou oborovou medaili G. J. Mendela. Během své vědecké a pedagogické kariéry byla známá nejen v odborné komunitě u nás, ale i v zahraničí. I když byla významnou a respektovanou odbornicí se značným rozhledem, byla pro nás na katedře učitelkou a starší váženou kolegyní, která neúnavně pracovala se studenty a doktorandy a trpělivě jim vysvětlovala, jak sama říkala „jak funguje příroda“. Při řešení konkrétních odborných, ale určitě i běžných životních problémů si řada z nás na Vás, vážená paní profesorko vzpomene s tím, jak byste to řešila Vy. I když bohužel již nejste mezi námi, můžete být spokojena, že jste pozitivně ovlivnila své studenty a mladší kolegy.
Čest Vaší památce.
Prof. Bořivoj Šarapatka
Rozvíjí se české zemědělství nebo skomírá? Jsou jarní protesty zemědělců oprávněné? O zemědělství, dotacích, kvalitě potravin, klimatické změně a půdě dne 17. 8. 2024 odvysílala ČT24 za účasti prof. B. Šarapatky hodinový diskuzní pořad. Tak neváhejte a poslechněte si jej.