Porozumět fungování přírody, krajiny a životního prostředí pro jejich ochranu
- 7 studijních programů, přes 250 studentů
- bakalářské, navazující magisterské a doktorské studium
- Ekologie a ochrana ŽP, Ochrana a tvorba krajiny, Biologie a environmentální výchova a další
- výzkum a projekty
Katedra ekologie a životního prostředí je nejstarší katedrou ekologie v ČR, která s tradicí delší než třiceti let poskytuje vysokoškolské vzdělání a realizuje výzkum v oblasti ekologie a environmentálních věd. Jsme moderním a rozvíjejícím se pracovištěm s odborníky různých specializací, se širokou domácí i mezinárodní spoluprací. Ať už studujeme populační dynamiku druhů, mikrobiální aktivitu vod, kvalitu půd nebo ekosystémové služby zemědělské krajiny, snažíme se o rozvoj a popularizaci ekologických a environmentálních poznatků. Naším dalším cílem je také aplikace ekologických přístupů k řešení klíčových otázek v ochraně přírody a životního prostředí. Aktivitami na pomezí základních a aplikovaných věd vzděláváme studenty a inspirujeme odbornou i širokou veřejnost k lepšímu porozumění světa kolem nás a současně motivujeme společnost k udržitelnějšímu přístupu k životnímu prostředí.
Mohlo by vás zajímat...
Chcete rozšířit svou výuku? Přijďte prozkoumat, jak může 3D tisk obohatit vzdělávací proces a dodat výuce nový rozměr. Tato moderní technologie je stále častější součástí školních hodin i aktivit v Pevnosti poznání. Rozvíjí prostorovou představivost a technologické dovednosti, ale i jemnou motoriku, například i díky 3D peru. Uplatnění najde od programování přes biologii až po hodiny dějepisu, při nichž zpřístupňuju věrné repliky artefaktů a vykopávek. V rámci workshopu nakoukneme do možností využití 3D tisku, typů tiskáren a materiálů. Vyzkoušíme si skenovaní za pomocí mobilních telefonů, ukážeme si i moderní skenery a pomůcky, které využíváme při vzdělávacích programech. Akci pak zakončíme exkurzí na profesionálním pracovišti UPrint3D.
Přednášet Vám bude Ing. Pavel Šafl z OMG Robotic a Ondřej Šebesta z UPrint3D.
Vstup je zdarma. Počet míst je omezen, tak dlouho neváhejte a registrujte se na lukas.weber@seznam.cz :)
Těšíme se na Vás.
Pište si do kalendáře! Výroční konference České společnosti pro krajinnou ekologii se příští rok bude konat v březnové Ostravě. Ústředním tématem výroční konference IALE-CZ v roce 2025 je Transformace krajiny. Současné environmentální, ale i sociální výzvy způsobují zásadní proměny nejen ekosystémů, ale i společnosti. Cílem výroční konference je představit výzkumy spojené s proměnami krajiny, ať už v důsledku změn politických, hospodářských nebo zcela přirozených, řízených sukcesí. Vítány jsou rovněž příspěvky zaměřené na moderní přístupy, které pomohou zefektivnit ochranu měnící se krajiny, její citlivější plánování a management.