Katedra buněčné biologie a genetiky garantuje a poskytuje studium oboru Molekulární a buněčná biologie v bakalářském, navazujícím magisterském a doktorském programu.
Ve vědecké a výzkumné oblasti se katedra věnuje třem základním směrům:
- Molekulární toxikologie a molekulární farmakologie se zaměřením na transkripčně regulační mechanismy systémů metabolizujících léčiva a škodliviny
- Molekulární biologie mikroorganismů se zaměřením na rostlinnou virologii
- Populační genetika se zaměřením na ptáky
Moderně vybavené laboratoře katedry buněčné biologie a genetiky umožňují využívat řadu genetických, imunochemických a molekulárně-biologických postupů včetně hybridomové technologie, elektromigračních metod, chromatografie, ultracentrifugace, fluorescenční mikroskopie, PCR, kvantitativní RT-PCR, RFLP nebo DNA hybridizace, klonování a práce s buněčnými kulturami E. coli, práce s buněčnými kulturami zdravých a nádorových buněk za sterilních podmínek, gene reporter assays apod.
Katedra úzce spolupracuje s ostatními biologickými katedrami fakulty, se špičkovými Olomouckými výzkumnými pracovišti např. Ústav biologie LF UP, Ústav farmakologie LF UP, Ústav lékařské chemie a biochemie LF UP, Transplantační centrum při II. Chirurgické klinice Fakultní nemocnice Olomouc, Soudně lékařské oddělení FN Olomouc, Ústav experimentální botaniky AV ČR, Státní rostlinolékařská správa.
Dále spolupracuje katedra s řadou tuzemských pracovišt, např. Biofyzikální ústav AV ČR Brno, Ústav molekulární genetiky AV ČR Praha, Farmaceutická fakulta UK Hradec Králové, Biologické centrum České Budějovice, Ústav biochemie Masarykovy University v Brně, Výzkumný ústav rostlinné výroby Ruzyně atd. Ze zahraničních spoluprací patří mezi nejvýznamnější partnery INSERM U632 Montpellier - Francie, Albert Einstein college of medicine of Yeshiva University – New York, Chemical Research Institute - Maďarská akademie věd Budapešt, Ústav experimentální endokrinologie AV SR Bratislava, Ontario Veterinary College - Guelph, Kanada, Virologický ústav SAV, Bratislava.
Úspěch naší absolventky Elišky Zgarbové
S radostí sdílíme úspěch naší absolventky doktorského studia Elišky Zgarbové, která získala prestižní Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající studijní výsledky a mimořádné aktivity v oblasti vědy a výzkumu.
Tento výjimečný úspěch je důkazem její píle, odhodlání a špičkové práce, kterou vykonávala během studia na naší katedře. Srdečně jí gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů v její profesní dráze.
Podrobnosti si můžete přečíst zde.
Studenti Jovanka Vladejic a Martin Kovacik úspěšně ukončili své postgraduální studium v oboru Molekulární a buněčná biologie
Dne 15. května 2024 úspěšně ukončili své postgraduální studium Mgr. Jovanka Vladejic, Ph.D. a Mgr. Martin Kovacik, Ph.D., obhajobou svých disertačních prací ve studijním oboru Molekulární a buněčná biologie.
Mgr. Jovanka Vladejic, Ph.D., vypracovala práci s názvem "Charakterizace vybraných jaderných proteinů rostlin: Opravy poškození DNA u rostlin s malým a velkým genomem" pod vedením prof. Ing. Jaroslava Doležela, DrSc. z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v.v.i.
Mgr. Martin Kovacik, Ph.D., úspěšně obhájil práci s názvem "Analýza dynamiky transkriptomu v průběhu vývoje semene ječmene setého" pod vedením doc. Mgr. Aleše Pečinky, Ph.D..
Gratulujeme k úspěšnému obhájení disertačních prací a dosažení titulu Ph.D. Přejeme mnoho úspěchů další akademické a profesní dráze.
Ústřední kolo 58. ročníku Biologické olympiády
V termínu od 22. do 26. 4. probíhalo Ústřední kolo 58. ročníku Biologické olympiády, jehož organizací byla letos pověřena Přírodovědecký fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Garantem této tradiční soutěže je Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, jejíž pracovní skupina si letos pro soutěžící připravila množství nelehkých úkolů od písemného testu, přes praktické úlohy v laboratoři zabývající se detekci virů v rostlinách, evolucí baget anebo šířením sršně asijské, až po terénní úlohu v hustém dešti na Planých loučkách. Organizaci akce ze strany naší univerzity měla na starosti Dr. Dana Šafářová ve spolupráci s kolegy z Katedry botaniky, Laboratoře růstových regulátorů a Katedry Zoologie, a Katedry ekologie a životního prostředí.
Celou letošní soutěž doprovázelo úžasné logo s bakteriofágem v klobouku, které bylo vybráno z 48 návrhů a jehož autorkou je studentka studijního programu "Chemie pro vzdělávání" Kateřina Gancarčíková!
Kromě soutěžních úloh byl pro účastníky připraven i bohatý doprovodný program v Pevnosti poznání, vypravili se také na laser game nebo na exkurzi do Zbrašovských aragonitových jeskyní a na Hranickou propast.
Slavnostní zakončení soutěže a vyhlášením výsledků proběhlo v Pevnosti poznání.
Srdečně gratulujeme všem účastníkům, kteří se probojovali až do ústředního kola a hlavně vítězi letošního ročníku soutěže, kterým se stal Jakub Krutina z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích.
Štafeta v organizaci příštího ročníku ústředního kola Biologické olympiády byla úspěšně předána do Českých Budějovic, kolegům z PřF JČU a Gymnázia Jírovcova.