Didaktika fyziky
kontaktní osoba: RNDr. Renata Holubová, Csc.
Bližší informace o činnosti skupiny a materiály pro studenty lze najít na webu Didaktiky fyziky.
Jaderná kvantová optika
kontaktní osoba: doc. Mgr. Vít Procházka, Ph.D.
Laboratoř výzkumu hlasu
kontaktní osoba: doc. RNDr. Jan Švec, Ph.D. et Ph.D.
Průmyslový výzkum a aplikace
kontaktní osoba: doc. RNDr. Jiří Pechoušek, Ph.D.
Užití Mössbauerovy spektroskopie v materiálovém výzkumu (železo obsahující materiály). Měření pro základní i aplikovaný výzkum, měření ve spolupráci s průmyslovými podniky. Vývoj Mössbauerových spektrometrů a jejich příslušenství, zavádění nových technik, optimalizace metodologie měření.
Nanostruktury pro bio-medicinské anebo environmentální aplikace
kontaktní osoba: doc. RNDr. Karolína Šišková, Ph.D.
Těžké a supertěžké prvky
kontaktní osoba: Mgr. Pavel Kohout, Ph.D.
Stlačená baryonová hmota
kontaktní osoba: Mgr. Luboš Krupa, Ph.D.
Uhlíkové struktury a oceli
kontaktní osoba: prof. RNDr. Miroslav Mašláň, CSc.
Skupina se věnuje výzkumu a vývoji povrchových úprav ocelí především tepelným žíháním a syntézou uhlíkových nanostruktur (CNT) připravovaných chemickou depozicí z par (CVD). Skupina se dále věnuje výzkumu strukturních a fázových modifikací ocelí a konstrukčních materiálů v důsledku různého namáhání, např. teplotou. Ke svému výzkumu využívá pokročilých analytických (SEM, XRD) a jaderných analytických technik (Mössbauerova spektroskopie, CEMS, CXMS, pozitronová anihilace).
Cílem práce je pomocí povrchové úpravy materiálu zamezit jeho korozi nebo kavitační degradaci ocelových dílů u čerpací techniky.
Železoobsahující nanočástice
kontaktní osoba: doc. RNDr. Libor Machala, Ph.D.
Skupina se věnuje zejména syntéze a charakterizaci nanočástic oxidů železa a feritů. Ve spolupráci zejména se zahraničními partnery jsou nanočástice oxidů železa a feritů testovány jako fotokatalyzátory pro odbourávání polutantů, např. insekticidu methomylu, farmaceutika acetaminophenu atd. Dalším směrem výzkumu je optimalizace syntézy železanů a jejich aplikace při oxidativním odbourávání polutantů ve vodě (např. estrogenů). Doc. Machala se ve spolupráci s dalšími pracovníky Katedry experimentální fyziky a Vědeckotechnického parku UP v Olomouci věnuje komerčním zakázkám zaměřeným na mössbauerovskou charakterizaci železo obsahujících farmaceutik (např. iron sucrose, ferric carboxymaltose). Klíčovou experimentální metodou pro charakterizaci výše uvedených železo obsahujících (nano)materiálů je 57Fe Mössbauerova spkektroskopie, která je na KEF plně k dispozici v několika modifikacích. Výzkum skupiny doc. Machaly probíhá ve spolupráci s několika zahraničními institucemi, např. ELTE University Budapest, Hungary (prof. Homonnay, prof. Kuzmann), Tokio Metropolitan University, Japan (prof. Kubuki), INHA University, Korea (assoc. prof. Han).