Jak a pomocí čeho se rozmnožují rostliny? Jak jsou kyselé nebo zásadité tekutiny kolem nás? Pohybují se rostliny? Čím se živí masožravé rostliny? Odpovědi na tyto a další otázky zaměřené na zajímavosti z pozoruhodné říše rostlin se mohli lidé dozvědět na akci Den fascinace rostlinami, která se uskutečnila v pátek 18. května v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Hlavním tématem byl Barevný svět rostlin.
Do botanické zahrady v pátek zamířily stovky lidí. Pro návštěvníky všech věkových skupin byl ve spolupráci s katedrou botaniky a Výzkumným ústavem rostlinné výroby připraven zážitkový program.
„Lidé si často neuvědomují, že se rostliny mohou pohybovat, ať už se to týká různých způsobů přenosů semen, plodů nebo pylových zrn. Připravili jsme proto program o pohybujících se rostlinách, mezi které patří i masožravé rostliny. Ty jsou díky svému vzhledu mezi lidmi velmi populární a děti je mohly v průběhu dne nakrmit,″ vysvětlila Martina Oulehlová z katedry botaniky.
Návštěvníci si také mohli prohlédnout různé druhy šišek - největší, nejtěžší a nejmenší a zúčastnit se botanického AZ- kvízu. K vidění byla přehlídka barvířských rostlin s praktickou ukázkou barvení látek. Návštěvníci rovněž měřili pH pomocí rostlin, sledovali výtrusy hub pod mikroskopem nebo chlorofyl pod UV lampou. Netradiční součástí akce byl selfie point, který však nesloužil pouze k focení, ale zejména jako vzpomínka na život a dílo přední americké vědkyně Barbary McClintockové, která byla v roce 1983 za své objevy oceněna Nobelovou cenou za fyziologii a lékařství.
Cílem mezinárodního Dne fascinace rostlin je přimět lidi, aby si uvědomili a ocenili důležitost rostlinné biologie pro zemědělství, květinářství, lesnictví a celkově všeho, co lidstvo získává z rostlin. Může to být například papír, dřevo, chemikálie, energie nebo léčiva. Pořadatelé těchto akcí chtějí také zdůraznit význam rostlin pro ochranu přírody.