Na posouzení zranitelnosti krajiny vůči klimatickým změnám a návrh efektivních adaptačních opatření byl zaměřen úvodní workshop mezinárodního výzkumného projektu JIZKES (Jednotná identifikace zranitelnosti krajiny a metodologie návrhu adaptačních opatření se zvláštním zřetelem na ekosystémové funkce), na kterém spolupracují Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe).
„Klíčová témata workshopu zahrnovala odborné prezentace zaměřené na hodnocení ekosystémových služeb a jejich přímou vazbu na kvalitu lidského života. Výzkumníci představili metodické přístupy pomocí aplikace Environmental Sensitivity Assessment Index (ESAI) a VHO (Vedúci! Horia Obce!), které umožňují detailní posouzení environmentálních rizik spojených s klimatickými změnami. Mezi sledované rizikové jevy patřily především sucho, extrémní teploty a přívalové srážky,“ uvedl Vilém Pechanec, hlavní řešitel projektu z katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty.
V průběhu workshopu byla představena i vize mapového portálu, který bude zdarma poskytovat výsledky hodnocení zranitelnosti v přeshraničním území. Součástí programu byla také otevřená diskuze se zástupci veřejné správy, odborných institucí, zemědělských a lesnických podniků i samotnými obyvateli z dotčených regionů. Diskutovalo se zejména o využitelnosti výstupů projektu v praxi, potřebě snadno dostupných a srozumitelných nástrojů pro plánování opatření a o možnostech přímé spolupráce při jejich realizaci. „Zazněla i konkrétní očekávání směrem k finálním výstupům projektu, jako je mapový portál nebo návrh praktických adaptačních opatření šitých na míru konkrétním typům krajiny,“ doplnil Vilém Pechanec.
Závěrem byly prezentovány také předběžné výsledky dotazníkového šetření, které ukázaly, že obyvatelé Slovenska vnímají dopady klimatických změn intenzivněji než obyvatelé České republiky, avšak povědomí o konkrétních adaptačních opatřeních zůstává nízké v obou zemích.
Projekt JIZKES, který běží od 1. června 2024, je realizován v rámci programu Interreg SK–CZ Cílem projektu je sjednotit české a slovenské přístupy k hodnocení krajinné zranitelnosti a připravit detailní, aktuální a volně dostupná data, která poslouží jako základ pro rozhodování veřejné správy, odborníků i místních komunit. Výsledkem bude nejen vědecká metodika, ale i praktické nástroje pro ochranu krajiny, která čelí rostoucím tlakům způsobeným (nejen) klimatickou změnou.