Otázky týkající se TikToku či spotřeby zubní pasty zaujaly soutěžící ve Fermiho úlohách

Foto: Šárka Chovancová
Čtvrtek 27. červen 2024, 9:26 – Text: Šárka Chovancová

Celkovým vítězem 18. ročníku Fermiho úloh za rok 2023/24 se stal Mikhailo Symion z Gymnázia Hranice, fakultní školy přírodovědecké fakulty. Finále soutěže, kterou pořádala katedra experimentální fyziky, se uskutečnilo v rámci Přírodovědného jarmarku. Z kolektivů si nejlépe vedli studenti z Gymnázia J. K. Tyla z Hradce Králové.

„Nejtěžší pro nás bylo počítání bez kalkulačky, protože v jedné úloze jsme potřebovali zjistit objem koule. Vypočítat na papíru třetí mocninu poloměru Země není žádná legrace,“ uvedla Valérie Flosová z vítězného týmu z Gymnázia J. K.Tyla v Hradci Králové. Společně se spolužákem Štěpánem Špeldou se o Fermiho úlohách dozvěděli od paní učitelky. „Začali jsme počítat příklad s dýní, pak další a další úlohy. Nakonec jsme se ocitli ve finále, kde jsme vyhráli. Vítězi jsme se stali už podruhé. Vůbec jsme to nečekali,“ doplnil Štěpán Špelda.

Soutěžící během finále, které probíhalo i online, řešili čtyři základního úlohy a jednu prémiovou. „V letošním ročníku se studenti zamýšleli například nad tím, jakou vzdálenost urazí ročně palce všech rukou v České republice pohybující se po obrazovce telefonu posouváním videí na sociální síti TikTok nebo kolik tub zubní pasty je třeba vyrobit, aby byla pokryta roční spotřeba všech obyvatel České republiky. Určitě mnohé překvapil výsledný počet tub zubních past, který vychází  řádově 30 milionů. Až na výjimky žáci dokázali počet odhadnout správně. Těžší pro některé byla úloha o TikToku, protože ne všichni tuto aplikaci běžně používají. Přesto dokázali uvést řádově správný výsledek, který činí přibližně 40 milionů kilometrů,“ zhodnotila Renata Holubová z katedry experimentální fyziky.

Fermiho úloh se v letošním roce zúčastnili středoškoláci z Gymnázia O. Havlové z Ostravy-Poruby, Gymnázia Hranice a Gymnázia Park mládeže Košice. „Líbí se nám, že se nejedná o klasické matematické příklady, proto jsme se rozhodli přijet. Jelikož nás bylo hodně, rozdělili jsme se do skupin a každá z nich počítala jiný příklad. Nejzajímavější a nejtěžší bylo pro nás vypočítat, kolik tub zubní pasty je třeba vyrobit,“ doplnila Timea Majorová z Gymnázia Park mládeže Košice.

Absolutním vítězem v kategorii jednotlivců se stal Mikhailo Symion z Gymnázia Hranice, který vyhrál jak obě korespondenční kola, tak i finálovou soutěž jednotlivců. V on-line sekci, která probíhala souběžně s prezenční formou, získala prvenství Juliana Kováčová z Gymnázia Park mládeže Košice.

Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. Při řešení nejde o to hledané výsledky přesně vyčíslit, ale jen řádově správně odhadnout s pomocí jednoduchých fyzikálních vztahů, zkušeností z každodenního života a zdravým rozumem. „Poděkování patří studentům i učitelům na školách, kteří žáky vedou k tomu, aby se těchto soutěží zúčastnili, dodala Renata Holubová. Informace o soutěži a výhercích najdete na webových stránkách.