Stříbrnou Pamětní medaili přírodovědecké fakulty obdržel geograf Václav Toušek

Foto: René Jirmus
Pátek 17. květen 2024, 13:01 – Text: Šárka Chovancová

Stříbrnou Pamětní medaili Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého za dlouhodobou vědeckou a pedagogickou činnost udělil docentu Václavu Touškovi děkan fakulty Martin Kubala. Uznávaný geograf toto ocenění převzal při příležitosti svého životního jubilea. Medaili převzal po odborném semináři, který na jeho počest uspořádala katedra geografie.

„Seminář k narozeninám Václava Touška vyjádřil přesně to, co se o jubilantovi nedočtete v žádném biografickém hesle či životopisném medailonku. Šlo o kolektivně sdílené uznání nejen vědecké a pedagogické osobnosti, ale zejména oslavu přirozené autority, lidskosti a přátelství. Jsem moc rád, že jsem mohl do Olomouce přijet, zažít setkání zástupců všech generací československých geografů, ale hlavně nezaměnitelnému Vaškovi popřát především zdraví! Radost mu bezesporu navozují nejen jeho blízcí “parťáci” z bývalých pracovišť, ale už i žáci jeho žáků,“ uvedl prezident České geografické společnosti Pavel Chromý.

Profesní dráha Václava Touška na přírodovědecké fakultě se začala psát v roce 2004, kdy se stal vedoucím katedry geografie. Pod jeho vedením vznikl nový studijní program Regionální geografie. Na katedře vedl výzkumné týmy, byl řešitelem řady vědeckých grantů a projektů a působil ve vědeckých grémiích několika univerzit v České republice. V letech 2006 až 2013 byl členem Vědecké rady přírodovědecké fakulty.

Za dobu svého působení v Brně (1972-2004) a Olomouci vychoval desítky absolventů. „Václava Touška jsem poznal na katedře geografie Masarykovy univerzity v Brně. Už tehdy byl oblíben pro svůj erudovaný, laskavý a přátelským přístup ke studentům. Když v roce 2004 přestoupil na katedru geografie v Olomouci, tak se naše vztahy se prohloubily. Stali se z nás kamarádi. Rád bych mu do dalších let popřál hlavně hodně zdraví a mnoho krásných chvil. Ať je i nadále neúnavným sportovním fandou,“ popřál jubilantovi Zdeněk Szczyrba z katedry geografie.

„Václav Toušek mě vědecky formoval zejména v počátku mé kariéry. Byl to právě on, kdo precizoval moje schopnosti geografické analýzy. Ještě více si ovšem cením jeho lidskou stránku, pro jeho skromnost a umění bavit společnost. Nikdy si na nic nehrál a naopak vždy lidem pomohl, když bylo potřeba,“ doplnil Miloslav Šerý z katedry geografie.

Odborného semináře se zúčastnilo více než padesát odborníků z České republiky a Slovenska. Byli mezi nimi zástupci geografických a regionálně rozvojových pracovišť z Univerzity Palackého v Olomouci, Univerzity Karlovy v Praze, Masarykovy univerzity v Brně, Ostravské univerzity v Ostravě, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzity Komenského v Bratislavě a dalších institucí. Odborné příspěvky byly věnovány přínosu práce doc. Václava Touška pro českou a moravskou geografii.

„Jsem velmi ráda, že do Olomouce přijelo tolik významných geografů, což  odráží  i respekt k Václavu Touškovi a jeho popularitu mezi absolventy a kolegy. Všichni oceňovali jeho vstřícný přístup ke studentům a aplikační dopad jeho výzkumné činnosti. Osobně mu přeji pevné zdraví a ať zůstává takovým, jakým je, svou lidskostí, obětavostí, vstřícností a schopností propojovat lidi je mi vždy inspirací,“ dodala Irena Smolová z katedry geografie.