Katedra rozvojových a environmentálních studií přichází s třemi novými studijními programy. Po několikaleté odmlce budou znovu otevřeny bakalářské programy Mezinárodní rozvojová studia (MRS) a Environmentální studia a udržitelný rozvoj (ESUR). Tyto programy pak doplní úplně nový magisterský program Globální udržitelný rozvoj (GUR), díky kterému nabídne katedra komplexní studijní programy zaměřené na rozvojové a environmentální problémy současného světa. Přihlášky do ESUR jsou již přijímány, zatímco přihlášky do MRS a GUR se plánují otevřít v lednu 2024.
Podle Jiřího Pánka z katedry rozvojových a environmentálních studií, který je garantem programu Environmentální studia a udržitelný rozvoj, je studijní obor určen spíše studentům s hlubším zájmem o aktuální environmentální problémy. „Globální změny klimatu, ubývání rostlin a živočichů, změny prostředí působením člověka, růst lidské populace, ekonomický růst překračující možnosti planety – to jsou jen některé z velkých a vzájemně propojených environmentálních výzev, na které se program soustředí.“
Mezinárodní rozvojová studia
Studijní program Mezinárodní rozvojová studia podle jeho garanta Jaromíra Harmáčka reflektuje současnou mezinárodní rozvojovou agendu, zejména Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) definované Organizací spojených národů (OSN). „Program přibližuje klíčové výzvy, kterým dnešní svět čelí na globální, regionální i lokální úrovni, od chudoby, přes rozvojovou pomoc až po udržitelnost rozvoje. Orientuje se však také na hledání inovativních řešení rozvojových problémů. Jeho posláním je příprava odborníků pro oblast mezinárodního rozvoje s cílem formování světa, který je bohatší, spravedlivější a udržitelnější pro všechny.“
Globální udržitelný rozvoj
Nový magisterský program Globální udržitelný rozvoj má pomoci studentům hledat odpovědi na otázky, jak může lidská společnost čelit nejen těmto výzvám, ale také aktivně přispívat k vytváření prosperující a udržitelné budoucnosti. „Žijeme v době, kdy lidská civilizace dosáhla zatím největšího materiálního standardu života, avšak také nerovnosti a přetrvávající chudoby v některých částech světa. Člověk zároveň mění prostředí planety v takové míře, že mluvíme o nové geologické epoše – antropocéně,“ doplňuje jeho garant Miroslav Syrovátka.