Nový studijní magisterský program nazvaný Environmentální rizika a klimatická změna (ERIK) nabídne studentům v akademickém roce 2024/2025 obor Vědy o Zemi přírodovědecké fakulty. Program navazuje na stejnojmenný bakalářský program, který na fakultě běží již od akademického roku 2021/2022. Oba programy jsou a budou realizovány v úzké spolupráci s katedrami geografie, geologie, geoinformatiky, rozvojových a environmentálních studií a ekologie a životního prostředí.
Studijní program ERIK se jako první na Univerzitě Palackého zaměří na globální změny klimatu a rizika spojená s přírodou a lidskou činností. „Chceme studentům poskytnout komplexní znalosti o příčinách, vývoji, metodách zkoumání a dopadech těchto jevů na společnost. Chceme klást důraz na vývoj myšlení typického pro přírodní vědy. Vycházíme z různých geovědních oborů, jako jsou fyzická geografie, geologie, geochemie, kartografie, socioekonomické geografie a demografie,“ uvádí garant program Ondřej Bábek z katedry geologie.
Na realizaci navazujícího programu se bude podílet šest profesorů, sedm docentů a čtrnáct dalších pedagogů ze šesti kateder a dvou fakult (přírodovědecké a právnické). Podobný model je uplatněn i v bakalářském programu. „Myslím, že uvedená čísla dostatečně vypovídají o tom, že ERIK je skutečně, nikoli jen papírově, interdisciplinární. Záměrně jsme se vyhnuli klamné představě, že mezioborovou výuku zvládneme na jedné katedře. Akreditaci považuji za úspěch a snad i signál pro jiné obory, že spolupráce při realizaci studijních programů má smysl,“ doplňuje Ondřej Bábek.