Podpora stávající spolupráce, výměna zkušeností ve vědecké činnosti a navázání nových kontaktů měla za cíl konference Barrande-Vltava chemistry symposium, kterou v Olomouci pod záštitou Velvyslanectví Francie v České republice a Société Chmique de France pořádaly chemické katedry přírodovědecké fakulty. Dvanáctý ročník této akce se uskutečnil na konci srpna v Pevnosti poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
„Tato konference má dlouholetou tradici a je pořádána střídavě ve Francii a v České republice. Snažili jsme se, aby letošní ročník konaný v Olomouci byl co nejpestřejší. Zahájení se uskutečnilo na přírodovědecké fakultě s cimbálovou muzikou Primáš z Přerova. Vědecká část se konala v Pevnosti poznání, závěrečná večeře pak v barokní budově bývalého jezuitského konviktu,“ uvedl Pavel Štarha z katedry anorganické chemie.
Dvoudenní vědecká konference nabídla zajímavé přednášky napříč všemi chemickými obory. Z přírodovědecké fakulty se představili například Jiří Pospíšil z katedry chemické biologie s přednáškou (Un)natural Product Synthesis: Curiosity Driven Approach to Unprecedent Amino Acids, Arkadii Bikbashev z katedry fyzikální chemie s přednáškou Synthesis of Nickel and Nickel Oxide and their Use in the Modified Fischer-Tropsch Reaction či Barbora Papoušková z katedry analytické chemie s přednáškou Advances in Ambient Ionization Techniques: LAESI/LAAPCI in Multimodal Analysis.
„Konferenci považuji za velmi přínosnou, proběhla zajímavá diskuse i přednášky. Oceňuji také možnost prezentovat nové LAESI/LAAPCI - zařízení vyvíjené na pracovišti katedry analytické chemie, navázání nové spolupráce s kolegy z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu experimentální botaniky AV ČR,“ popsala Barbora Papoušková z katedry analytické chemie.
Symposium Barrande-Vltava iniciovalo v roce 2010 Velvyslanectví Francie v České republice a jeho první ročník proběhl ještě téhož roku ve francouzském Dijonu. Od té doby probíhá symposium střídavě v Česku a ve Francii.