Viktor Škařupa z Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově se stal vítězem 17. ročníku soutěže v řešení Fermiho úloh v kategorii jednotlivců s nejpřesnějším a nejoriginálnějším odhadem. V soutěži kolektivů slavil vítězství tým z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě ve složení Lukáš Slavík, Lukáš Motyčka, Kristýna Kupková, Klára Bílá, Lucie Jiříčková, Daniel Chytil a Václav Orava. Finále soutěže uspořádala katedra experimentální fyziky v rámci Přírodovědného jarmarku přírodovědecké fakulty.
„Vítězství mě rozhodně překvapilo a jsem velmi vděčný paní učitelce fyziky, Michaele Hrubé, díky které jsem se do této soutěže přihlásil. Fermiho úlohy mě baví absurdností a genialitou svých otázek. Každá se zdá na začátku neuvěřitelně složitá, a proto je jejich řešení tak zábavné. Úžasné také je, že otázky mají strašně velký rozsah témat, která se vzájemně propojují, přičemž musím použít hromadu kreativního myšlení. Mým letošním favoritem byla otázka: Jakou vzdálenost může člověk urazit během jednoho roku obyčejnou chůzí. U této otázky jsem udělal rovnou dva odhady, a to jak u mě, jako studenta střední školy, a také u člověka, který by ušel maximální vzdálenost. Největším oříškem pro mě bylo odhadnout výdrž člověka, aby byl co nejproduktivnější, ale zároveň nezkolaboval. Musel jsem přemýšlet nad tím, kdy takový člověk chodí spát, jíst, kdy si musí dát pauzu. Z výsledku vyplynulo, že takový člověk by ušel dvacetkrát více než já,“ uvedl vítěz Viktor Škařupa.
V letošním roce se studenti zamýšleli také nad tím, jak by se člověk musel zmenšit, aby mohl chodit po vodě, jakou vzdálenost urazí světlo ve vakuu během jednoho mrknutí oka nebo museli odhadnout počet pětigalonových kontejnerů, do kterých by se vešla voda všech moří a oceánů na Zemi. „Chtěla bych zdůraznit, že úlohy ve finále účastníci řeší, na rozdíl od korespondenčních kol, bez použití jakýchkoli pomocných zdrojů informací jako jsou učebnice, encyklopedie či internet. Porota měla opět těžkou práci určit vítěze v jednotlivých kategoriích,“ řekla Renata Holubová z katedry experimentální fyziky.
Letošní finále probíhalo jak prezenčně, tak online formou. „Pro řešitele ze Slovenska byla připravena možnost řešit úlohy prostřednictvím platformy Zoom, finále se zúčastnili dva jednotlivci a dva kolektivy. Jejich výsledky byly posouzeny zvlášť, odměny jsme jim zaslali poštou. Přítomní studenti (pět jednotlivců a sedm kolektivů) řešili čtyři úlohy během 90 minut,“ dodala Renata Holubová.
Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. „Všem studentům, kteří se soutěže zúčastnili, děkujeme. Zpětná vazba od učitelů i žáků je kladná, těšíme se proto, že se příští rok opět setkáme,“ doplnila Renata Holubová. Podrobné informace k soutěži najdete na webových stránkách.