Aktuálně - Přednášku o sekvenaci koronaviru SARS-CoV-2 v ČR přednese Jan Pačes

Foto: Pixabay.com
Středa 2. březen 2022, 9:00 – Text: Šárka Chovancová

Aktuálně:

Z důvodu onemocnění nemoci covid-19 zítřejší přednášku o sekvenaci koronaviru SARS-CoV-2 v ČR nepřednese Mgr. Michal Kolář, Ph.D. z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, ale jeho kolega Mgr. Jan Pačes, Ph.D.

Sekvenace koronaviru SARS-CoV-2 v ČR a Theranostika v nukleární medicíně – tak se nazývají přednášky Michala Kováře a Martiny Benešové, které pořádá v březnu a dubnu katedra fyzikální chemie. Přednášky se uskuteční v rámci cyklu vědeckých seminářů na téma Chemie digitálně v aule přírodovědecké fakulty nebo je bude možné sledovat online.

„Semináře navazují na dlouholetou tradici, kterou naše katedra s pořádáním podobných seminářů má. Zajímavostí letošního ročníku je společný podtitul - chemie digitálně. Chceme zájemcům ukázat, že lze chemii v dnešní době provádět nejen v laboratoři, ale také za pomocí výpočetní techniky,“ uvedl Václav Bazgier z katedry fyzikální chemie.

Přednáška Sekvenace koronaviru SARS-CoV-2 v ČR je naplánována již na 2. března. Svět s pandemií bojuje již dva roky. Mezi opatření, která brání šíření této nákazy a tím i zahlcení zdravotního systému, patří molekulární surveillance koronaviru. Je to pojistka, která svět chrání před novými variantami koronaviru. Přednáška bude pojednávat o tom, jakým způsobem se surveillance v ČR organizuje a jak se u nás koronavirus sekvenuje.

Druhou přednášející bude 13. dubna Martina Benešová, absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Společně s kolegy z Heidelberg Univerzity získala patent na látku pomáhající v boji proti rakovině prostaty. V Olomouci se na svém semináři nazvaném Theranostika v nukleární medicíně bude zabývat nejen produkcí exotických radionuklidů, ale i testováním nových radiofarmak pro PET diagnostiku i terapii.

Oba semináře se budou konat v aule přírodovědecké fakulty od 13:15. Studenti si je mohou  zapsat také jako předmět KFC/VSX za 2 kredity.