O klíčové roli katalýzy pro udržitelný rozvoj společnosti hovořil v pátek v rámci Rudolf Zahradník Lecture Series odborník na chemickou katalýzu a organickou či organokovovou chemii Matthias Beller z Leibnizova institutu pro katalýzu v německém Rostocku. Během přednášky vysvětlil princip katalytických procesů a naznačil, jak mohou významně přispět k zajištění vyšší kvality života, dostatečného množství potravin, získávání čistší energie, vývoji nových materiálů a podobně.
„Katalýza je všude kolem nás. Je to způsob, jak urychlovat a usměrňovat chemické reakce a vyrábět rychleji, levněji a šetrněji k přírodě. Je to jedna ze základních cest pro udržitelný rozvoj na Zemi,“ uvedl profesor Beller, jenž se zaměřuje na katalytické procesy směřující k výrobě významných chemikálií, syntézu biologicky aktivních látek, ale i vysokotlakou chemii. Významným úkolem institutu, jenž vede, je rovněž transfer výsledků výzkumu do průmyslové praxe. „Náš institut má každoročně na 40 projektů s firmami z celého světa. Já osobně se pak kromě průmyslových aplikací katalýzy věnuji problematice synergií mezi katalytickými systémy nebo využívání levnějších kovů pro katalýzu,“ doplnil Beller.
Respektovaný chemik rovněž ocenil práci autorů z RCPTM a Terstské univerzity publikovanou v časopise Advanced Materials. Popisuje unikátní metodu, díky níž umí vědci urychlit celou řadu katalytických reakcí například v potravinářském, chemickém či farmaceutickém průmyslu. „Je to určitě zajímavá práce, která otevírá v této oblasti řadu možností. Jedná se o velmi důležité téma, o něž je ve světě velký zájem,“ doplnil jeden z nejcitovanějších vědců vůbec.
První návštěva Olomouce a především RCPTM podle něj vedla i k plánům vzájemné spolupráce. „Vy v Olomouci umíte vyvíjet nové materiály a my zase máme bohaté zkušenosti s aplikacemi katalýzy. To je výborná platforma pro spolupráci,“ uzavřel Beller.
Matthias Beller opakovaně figuroval na seznamu Highly Cited Researchers, byl řešitelem pokročilého ERC grantu. Získal čestné doktoráty na několika univerzitách a obdržel řadu významných ocenění včetně Dr. Karl Wamsler Innovation Award für Katalyse-Forschung. Je jedním z nejcitovanějších světových vědců vůbec (h-index 124), publikoval přes 1000 prací v nejprestižnějších časopisech včetně Science, Nature, Nature Chemistry nebo Nature Catalysis.
Rudolf Zahradník Lecture Series je přednáškový cyklus, který nese jméno bývalého předsedy Akademie věd ČR, zakládajícího člena Učené společnosti ČR a nestora české kvantové chemie Rudolfa Zahradníka. Od roku 2013 v rámci série vystoupila řada osobností, které patří k nejvýznamnějším představitelům světové chemie a materiálového výzkumu. Sérii zaštiťuje generální ředitel RCPTM Radek Zbořil.