Cenu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského (NFJH) za středoškolskou odbornou činnost letos získaly Anna Hýsková a Hana Bernhardová. Oběma studentkám z pozice školitele pomáhal Martin Fellner z Laboratoře růstových regulátorů PřF UP.
Anna Hýsková odbornou porotu zaujala středoškolskou odbornou prací pojednávající o interakci modrého světla a hormonů auxinů v růstu a vývoji rostlin, kterou realizovala v rámci projektu Badatel na přírodovědecké fakultě. Hana Bernhardová uspěla s pojednáním o úloze světla v reakcích rostlin k abiotickým stresům v projektu Otevřená věda Akademie věd České republiky. Obě studentky prováděly experimentální práci v Laboratoři růstových regulátorů na PřF UP Olomouc.
„Ve své práci jsem zkoumala to, jak rostliny reagují na stres ze zasolení v závislosti na tom, jestli jsou osvětleny červeným či modrým světlem nebo jsou ve tmě. Zajímalo mě také, jak tyto odpovědi ovlivňují mutace v receptorech pro modré světlo - kryptochromech,“ popsala svůj výzkum Bernhardová, která stresové reakce zkoumala na rostlinách rajčete jedlého a huseníčku rolního.
Anna Hýsková v oceněné práci zjišťovala, jakým způsobem světlo ovlivňuje růst rostlin prostřednictvím rostlinného hormonu auxinu. „Zajímalo mě, jestli jsou v tomto mechanismu nějakým způsobem zapojeny fotoreceptory červeného světla, které se nazývají fytochromy.“
Obě studentky si pochvalovaly spolupráci s přírodovědeckou fakultou a profesorem Martinem Fellnerem. „Z práce v laboratoři jsem byla nadšená. I když se mi všechno nepodařilo hned napoprvé, díky pomoci pana profesora i laborantek jsem si vyzkoušela různé laboratorní metody a získala cenné znalosti a dovednosti," podotkla Hýsková. Za největší vítězství považuje získané zkušenosti. „Využila jsem je na olympiádách, soutěžích a těžím z nich i při studiu na vysoké škole. Poznala jsem také mnoho inspirativních lidí, kteří mě v životě hodně posunuli, za což jsem jim moc vděčná,“ doplnila studentka, která navštěvovala Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě.
Podle Bernhardové fakulta středoškolským studentkám nabídla přívětivé a kvalitní zázemí. „Všichni byli hrozně milí a ochotní vše i několikrát ukázat a vysvětlit. Experimenty jsem si navíc mohla plánovat podle potřeby a vytíženosti ve škole, což mi hodně pomohlo vše zvládat. Pan profesor Fellner mi poté velmi pomohl i se samotnou přípravou soutěžní práce a prezentace," uvedla. Bernhardová, která studovala Gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí, získané zkušenosti zúročila v následujících ročnících SOČ, dalších vědeckých projektech i v přijímacím řízení na Oxfordskou univerzitu. „Studuji na ní biochemii,“ dodala.
Nadační fond Jaroslava Heyrovského každoročně při příležitosti výročí jeho narození oceňuje úspěšné účastníky vybraných předmětových olympiád a soutěže Středoškolská odborná činnost. Zároveň uděluje cenu pedagogovi či konzultantovi za pomoc při zpracování odborné práce. Letos ji získal Martin Fellner z Laboratoře růstových regulátorů. „Úspěchy studentů v různých soutěžích mě vždy nesmírně těší. Věřím, že základy experimentální práce a zkušenosti, které jsem byl schopen svým studentům poskytnout, využijí ve své budoucí práci a budou je následně předávat zase svým studentům.“