Desítky středoškoláků si vyzkoušely studium na přírodovědecké fakultě

Fotogalerie: Hana Martinková, Šárka Chovancová a Ota Blahoušek
Úterý 15. říjen 2024, 14:33 – Text: Šárka Chovancová

Reálnou představu o studiu na vysoké škole získalo čtyřicet devět středoškoláků z fakultních škol přírodovědecké fakulty, kteří se zúčastnili šestého ročníku Týdne vysokoškolákem na Přírodě. Akce uspořádaná na začátku zimního semestru nabídla příležitost nahlédnout do každodenního života univerzitních studentů. Středoškoláci měli jedinečnou možnost navštěvovat nejen přednášky a semináře, ale také seznámit se s akademickými pracovníky a dalšími účastníky vyučovaných kurzů.

„Ráda konstatuji, že tento ročník jsme zase posunuli dál. Zájem byl meziročně vyšší než v minulých letech. Akce si vybudovala své jméno, a to jak u středoškoláků, tak i u našich pracovišť. Jejich zásluhou jsme zájemce mohli provést průřezem výuky na všech našich katedrách. Chtěla bych touto cestou kolegům moc poděkovat za jejich skvělé zapojení,“ uvedla Dagmar Petrželová za pořadatele této oblíbené události, která je nabízena v souladu s podporu náboru nových uchazečů o studium na přírodovědecké fakultě.

Týdenního pobytu na přírodovědecké fakultě se zúčastnili středoškoláci z Gymnázia Jana Opletala Litovel, Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy Kyjov, Střední školy informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm, Střední zahradnické školy Rajhrad, Gymnázia Šternberk, Gymnázia Kojetín, Střední uměleckoprůmyslové školy a vyšší odborné školy v Turnově, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Olomouci a Mendelova gymnázia v Opavě.

Třináct studentů si zvolilo obor Chemie, stejný počet jich dal přednost oboru Biologie, ekologie a životní prostředí, sedm z nich si vybralo Vědy o Zemi, jedenáct studentů Matematiku a informatiku a pět Fyziku. „Přijel jsem, protože jsem si chtěl vyzkoušet studium na Univerzitě Palackého. Celkově se mi nejvíce líbí biochemie, dnes jsme zrovna absolvovali přednášku v Olomouci-Holici. Hodně mě to zaujalo,“ uvedl Nikolas Popelka z Vracova. Kristýna Kudláčová z Kyjova si vybrala obor Matematika, protože by se chtěla věnovat učitelství. Nejvíce se jí líbila origami matematika.

Studenti si prohlédli a vyzkoušeli výzkumné chemické, biologické a fyzikální laboratoře a navštívili katedry napříč celou fakultou. Vyslechli si také zajímavé přednášky například o programovacích stylech, kryptografii, laserové technologii v praxi, Riemannově geometrii, základech buněčné a vývojové biologie, optických vlastnostech rostlin, fytopatologii, fyzické a ekonomické geografii či ekologii živočichů. V rámci doprovodného programu navštívili Cestovatelské pondělky, Knihovnu Univerzity Palackého, botanickou zahradu přírodovědecké fakulty a Pevnost poznání. Prostor dostaly i studentské spolky.

Akce Týden vysokoškolákem na Přírodě se na přírodovědecké fakultě konala pošesté. Spolupráci s fakultními školami, kterých je v současné době padesát jedna, má na starosti Oddělení vnějších a vnitřních vztahů.