Projekty zaměřené například na studium metabolismu ethylenu a příbuzných sloučenin v rostlinách, měření udržitelného rozvoje či zkoumání dopadu paleoklimatických podmínek a diagenetických procesů na genezi permských kontinentálních červených ložisek prezentovalo osm zahraničních studentů na semináři držitelů Fischerova stipendia, které přírodovědecké fakulta pod záštitou děkana Martina Kubaly každoročně uděluje zahraničním studentům doktorských studijních programů.
„Přírodovědecká fakulta si zakládá na kvalitním výzkumu a na internacionalizaci svých pracovišť. K obojímu přispívají významnou měrou i zahraniční doktorandi. Fischerovo stipendium je jedním z nástrojů, jak šikovné doktorské studenty z celého světa na fakultu přilákat. Z tohoto i z minulých seminářů je patrné, že držitelé Fischerova stipendia se věnují svým projektům s entusiasmem a jejich práce přináší zajímavé a netriviální výsledky," uvedl proděkan pro mezinárodní záležitosti Miloslav Dušek.
Sedmého ročníku semináře Fischerových stipendistů se zúčastnili mladí vědci z Íránu, Iráku, Pákistánu, Maroka a Indie. „Studovala jsem chemické inženýrství a separační techniky. Proto jsem si jako hlavní téma své doktorské disertační práce vybrala spojení vysokoúčinné kapalinové chromatografie s elektrochemickou detekcí (HPLC-ECD). Tento výzkum se zaměřuje na výrobu elektrod a elektrochemických článků a jejich implementaci do systému kapalinové chromatografie. HPLC-ECD je selektivní a citlivá technika pro stanovení různých látek ve směsích. Velmi mě těší být součástí katedry analytické chemie, kde jsem obklopena vstřícnými a sympatickými studenty a profesory,“ řekla Zeynab Belbasi z Íránu, která si studium na přírodovědecké fakultě vybrala především proto, že nějakou dobu pobývala v ČR. „Zažila jsem jedinečné kulturní prostředí, které jsem chtěla přijmout. Navíc má tato fakulta v oblasti chemie vynikající akademické výsledky,“ doplnila.
Studenti se zabývali také multifunkčními nanokompozity pro biomedicínské aplikace, analýzou a identifikací vzorců udržitelné spotřeby a výroby, analýzou farmaceuticky účinných látek, kapilární elektroforézou nebo studiem modifikací proteinů a lipidů zprostředkovaných reaktivními druhy kyslíku.
Seminář držitelů Fischerova stipendia se na přírodovědecké fakultě koná každý rok. Umožňuje nejen průběžně seznamovat akademickou obec s výsledky práce držitelů Fischerova stipendia, ale dává příležitost samotným stipendistům získat zpětnou vazbu a také se blíže seznámit s výzkumem svých kolegů.