Devět studentů z Evropy, Asie a Afriky se zúčastnilo semináře držitelů Fischerova stipendia. Přírodovědecká fakulta je každoročně uděluje zahraničním studentům doktorských studijních programů.
Studenti na semináři prezentovali své projekty, nastínili jejich dosavadní průběh a předpokládané výsledky. „Cílem mé práce je provést měření atomových a elektronových struktur vybraných molekul na pevných površích ve vysokém rozlišení. Hlavním cílem je zkoumání chemických a fyzikálních vlastností molekulární nanostruktury prostřednictvím mikroskopie skenovací sondou," vysvětlila Vijai Meena Santhini z Indie. Svůj projekt pod vedením Pavla Jelínka realizuje na katedře fyzikální chemie.
Spektrum prezentovaných témat bylo široké. Studenti se ve svých projektech zabývají například rostlinnými druhy a udržitelným rozvojem, biomechanikou a akustikou tvoření lidského hlasu, vývojem nodálních kořenů u ječmene či ionizačními technikami pro hmotovou spektroskopii. „Letošní seminář se vydařil. S kolegy jsme se shodli, že úroveň prezentací se oproti minulému roku zlepšila a někteří doktorandi již dosáhli zajímavých výsledků," uvedl proděkan pro mezinárodní záležitosti Miloslav Dušek.
Seminář držitelů Fischerova stipendia se na přírodovědecké fakultě koná každý rok, v letošním roce pod záštitou děkana Martina Kubaly. Umožňuje nejen průběžně seznamovat akademickou obec s výsledky práce držitelů Fischerova stipendia, ale dává příležitost samotným stipendistům získat zpětnou vazbu a také se blíže seznámit s výzkumem svých kolegů.
„Jsem velmi vděčná přírodovědecké fakultě, že mi udělila Fischerovo stipendium. Každoroční seminář je skvělou příležitostí setkat se s ostatními studenty ze zahraničí, navázat kontakty a nová přátelství. Studenti z různých kateder získají přehled o tom, na čem pracují jejich kolegové na přírodovědecké fakultě. Seminář zároveň dodává studentům sebedůvěru při podávání zprávy o svých výsledcích před tak váženou porotou a je tak skvělou praxí pro naše nadcházející doktorské obhajoby," dodala Vijai Meena Santhini.