Horolezkyně Dina Štěrbová oslavila významné životní jubileum

Zleva: Tomáš Opatrný, Dina Štěrbová, Jan Říha a Ondřej Bábek
Foto: Archiv PřF
Čtvrtek 23. duben 2020, 8:40 – Text: Šárka Chovancová

Významné životní jubileum oslavila včera Dina Štěrbová, jedna z největších osobností československého horolezectví. K osmdesátým narozeninám ji poblahopřálo i vedení přírodovědecké fakulty, na které pracovala dvacet sedm let.

Horolezkyně slovenského původu se narodila 22. dubna 1940 v Bratislavě. Vystudovala odbornou matematiku, specializaci matematická analýza na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého působila na katedře algebry a geometrie. Jejím manželem byl známý ekolog, spisovatel, vodák, horolezec a také první polistopadový děkan PřF Otakar Štěrba. Společně se v roce 1970 vydali do Himálají, kde se Dina Štěrbová účastnila první československé expedice do oblasti Karakorum.

Dina Štěrbová začala s horolezectvím v Tatrách už jako čtrnáctiletá. Společně s Věrou Komárkovou jako první ženy na světě zdolaly vrchol Čo Oju (8 201 m). V roce 1988 pak s Lívií Klembarovou vystoupaly na vrchol Gasherbrumu II (8 035 m). Zúčastnila se dalších pěti výprav na osmitisícovky včetně Mount Everestu. Od roku 1977 do roku 1994 byla držitelkou československého výškového rekordu. V roce 2006 se podílela na vzniku první české polní nemocnice v pákistánské vesnici Arandu. Dina Štěrbová vydala šest knih, mezi nejznámější patří Čo Oju - tyrkysová hora nebo Touhy a úděl: první ženy na osmitisícovkách.

Dině Štěrbové k jejímu krásnému životnímu jubileu přejeme hodně zdraví, vitality a životní pohody do dalších let.