INDONESIA - Unesa Summer Course (USC) 2021

Pátek 23. duben 2021, 9:38 – Text: -sp-

Universitas Negeri Surabaya (Unesa) Surabaya is pleased to inform their partners that their summer course program has been opened for new applicants.

Unesa Summer Course (USC) 2021 - Education, Culture, Art, Science, and Sports (EDUCARSS), is organized by the Office of International Affair Unesa. USC 2021 – EDUCARSS aims to develop young people’s international perspective and promote UNESA and Indonesia, especially East Java Province and Surabaya City. This program’s ultimate goal is to encourage students to recognize world societies’ diversity and give them opportunities to experience different cultures. USC 2021 – EDUCARSS will be held from 31 May to 10 June 2021, which include seven exciting topics related to Indonesian Education, Culture, Art, Science, and Sports, as well as Virtual Surabaya City Tour, Unesa Campus Tour, and Virtual engagement with Indonesian Culture and Societies.

More information on the application and selection process can be found in the attached TOR and brochure or at http://oia.unesa.ac.id.

Please be advised that the deadline for the application is Saturday, 1 May 2021 at 23:59 Jakarta Time (GMT +7).

Should you have any question or concern, please do not hesitate to contact Ms Wulan at international_office@unesa.ac.id or via WhatsApp at +8613277990231.