Interiérové prostory botanické zahrady ožijí uměním Ondřeje Michálka

Nové zahrady (tanec), 2018, akvatinta - Ondřej Michálek
Čtvrtek 10. říjen 2024, 14:36 – Text: Šárka Chovancová

Ucelený výběr grafických prací z let 2017 až 2024, jehož jednotícím prvkem je motiv zahrady, nabídne výstava Ondřeje Michálka v botanické zahradě přírodovědecké fakulty. Vernisáž se uskuteční v úterý 15. října v 17:00. Expozice nazvaná Zahrady uvnitř potrvá do 31. ledna 2025, a bude přístupná během otevírací doby zahrady.

„Sál Josefa Otruby v botanické zahradě je od začátku koncipován také jako výstavní prostor. Máme přímočarou vizi přinášet a vystavovat témata, v nichž se odráží biologie, botanika, ochrana přírody, environmentální problematika či vztah člověka ke krajině a svému okolí. Výstavy jsou odborné, popularizační, ale i ryze umělecké, svobodné k výtvarnému médiu a vyjadřovacím prostředkům umělců,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Ondřej Michálek působí na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. „Pan Michálek patří k výrazným osobnostem české grafické tvorby, jeho práce jsou součástí předních českých a zahraničních veřejných sbírek. Je laureátem 25. Ceny Vladimíra Boudníka za celoživotní přínos tomuto výtvarnému odvětví. Jeho tvorba ve mně vyvolává obdiv nad znovu překračovanými limity grafických technik. Zároveň si jako botanik užívám pohled na až fantaskní struktury, které se po papíře linou a nutí mě přemýšlet, co za rostlinu jim mohlo být předlohou,“ doplnil Václav Dvořák.

Během výstavy proběhne autorská komentovaná prohlídka a křest publikace Práce/Works 1969-2024. Termíny budou upřesněny na webu botanické zahrady a sociálních sítích.