Letní školu optiky už podesáté uspořádala Společná laboratoř optiky

Foto: archiv Společné laboratoře optiky
Úterý 2. červenec 2024, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Kvalitně zpracovaná témata, návštěvy laboratoří i individuální přístup  si pochvalovali studenti Letní školy optiky, kterou na konci června už podesáté uspořádala Společná laboratoř optiky, společné pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Jedenáct studentů z celé Moravy mělo možnost si v prostorách přírodovědecké fakulty rozšířit své znalosti ze stěžejních oblastí optiky.

„Letní škola se mi velmi líbila především díky individuálnímu přístupu pedagogů, možnosti si vše vyzkoušet a dostat se na místa, kam bych se za normálních okolností nedostala,“ uvedla Lucie Stavarská z Gymnázia Olomouc-Hejčín. Pochvalou nešetřil ani Milan Severa ze Střední průmyslové školy Přerov. „Letní školu jsem si užil, témata byla zajímavá a velmi dobře zpracovaná.“

Pedagogové si pro studenty připravili prezentace a laboratorní úlohy o šíření a lomu světla, polarizaci, difrakci a interferenci, mikroskopii, spektrometrii či využití laserů. V laboratoři si studenti mohli vyzkoušet práci s optickými přístroji, sestavit experiment a provádět na něm měření a také analyzovat naměřená data. Tradičně zařadili i pozorování Slunce teleskopem.

„Deset ročníků uteklo jako voda a letní školou prošly už stovky studentů. Všem kolegyním a kolegům, kteří se na ní podíleli, musím velmi poděkovat. Bez jejich osobního nasazení a vzájemné koordinace by tato akce nebyla možná. Myslím si, že naše letní škola nás skvěle prezentuje mezi středoškoláky. Patří k akcím s již zaběhlou tradicí a někteří účastníci předchozích ročníků nyní již úspěšně studují na UP,“ doplnil Jan Soubusta, ředitel Letní školy optiky.

Studenti letos poprvé za plnění jednotlivých úkolů nebo za vlastní aktivity získávali body, za které si mohli poslední den vydražit věcné ceny. „Pět studentů se také s naší katedrou domluvilo na individuálních laboratorních úlohách, které proběhnou v navazující letní škole koncem srpna,“ dodal Jan Soubusta.

Více informací o Letní škole optiky naleznete na webových stránkách Společné laboratoře optiky.