Stále početnější zastoupení mají ve vědě ženy, které své schopnosti prokazují v mnoha vědních oborech. Organizace spojených národů proto před sedmi lety vyhlásila 11. únor jako Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, aby připomněla jejich důležitou roli v oblasti bádání.
Talentované výzkumnice pomáhají vědecké poznání dál posouvat nejen díky svým vědomostem a píli, ale také kreativitou i novým úhlem pohledu na zkoumané jevy. Rozhovory s nimi přinášíme v podcastovém seriálu Věda očima ženy, který si můžete poslechnout v audio formě na Spotify nebo jako videorozhovor na YouTube kanálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Pozvání zatím přijaly Lucie Brulíková a Soňa Krajčovičová z katedry organické chemie, Lada Hýlová z katedry geologie, Jana Sekaninová z katedry biochemie, Michaela Sedlářová z katedry botaniky a Markéta Trnečková z katedry informatiky.
Není bez zajímavosti, že Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého zaměstnává na vědeckých a akademických pozicích desítky žen. Nejvíc se jich věnuje biologii a ekologii (78), za kterou následuje chemie (57), fyzika (30), vědy o Zemi (16) a matematika a informatika (15).
Mezi studenty pak mají ženy většinu. Na celkovém počtu studentů se podílejí 54 procenty, na muže připadá podíl 46 procent. V řadách zaměstnanců je poměr opačný a dlouhodobě se příliš nemění. Loni ženy tvořily 44 procent a muži 56 procent zaměstnanců fakulty.