Popis sněhového profilu, měření hloubky sněhu na svahu pod Petrovými kameny či přednášky Správy CHKO Jeseníky zahrnuje program letošního Kurzu zimní ekologie, který pro studenty přírodovědecké fakulty pořádá katedra ekologie a životního prostředí už od roku 2004. Kurzu se od 6. do 9. března 2023 zúčastní třináct studentů biologických oborů.
„Navzdory zimnímu počasí je o kurz mezi studenty velký zájem. Z kapacitních důvodů musíme některé zájemce odkazovat na další zimní sezónu. Cílem kurzu je změnit zažitou představu o tom, že ekologie je jen zelená věda a přírodovědná pozorování lze provádět pouze během vegetační sezóny,“ uvedl jeden z vedoucích kurzu Miroslav Zeidler z katedry ekologie a životního prostředí.
V prostoru národní přírodní rezervace Praděd (CHKO Jeseníky) s klimaticky nejvíce extrémními podmínkami na Moravě budou účastníci kurzu měřit některé zimní faktory prostředí. Zaměří se hlavně na parametry sněhu, které jsou rozhodující pro výskyt společenstev rostlin a živočichů v alpinském bezlesí.
„Sněhová pokrývka je na větším území velmi různorodá, kolísá od nuly či několika centimetrů až po několik metrů. Její rozložení se stává určující pro výskyt horských rostlinných společenstev a jejich druhové složení. V odpoledních hodinách pak budou v rekreačním středisku přírodovědecké fakulty Karlov získané vzorky rozebírány a vyhodnocovány,“ doplnil Miroslav Zeidler.
Součástí zimního kurzu budou prezentace vedoucích kurzu a odborníků ze Správy CHKO Jeseníky. „Přednášky budou věnovány vlastnostem sněhu, metodice sběru dat, přírodovědeckému významu území a jeho ochraně nebo i lavinovému nebezpečí. Praktické poznatky a diskuze s odborníky jsou z hlediska budoucího uplatnění studentů přínosné a nenahraditelné, navíc se na osobní setkání se zimní přírodou špatně zapomíná,“ dodal Miroslav Zeidler.