Podrobný plastový model bývalé synagogy v centru Olomouce, kterou v roce 1939 vypálili nacisté, vytvořili pomocí 3D tiskárny odborníci z katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty. Tento prototyp poslouží ve slévárně jako forma pro výrobu bronzového modelu synagogy, který bude instalován na Palachově náměstí v Olomouci.
„Model synagogy vznikal na základě plánů nakreslených sochařem Jiřím Žlebkem v měřítku 1 : 1 vůči plánovanému bronzovému modelu. Stanislav Popelka nejprve vytvořil model synagogy v digitální podobě, následně jsme ho s Radkem Barvířem rozdělili, vytiskli po částech a následně zkompletovali,“ uvedl Jan Brus z katedry geoinformatiky.
Výroba plastového modelu olomoucké synagogy o rozměrech 100 × 60 × 91 centimetrů nakonec trvala 2300 hodin, objekt se skládá z padesáti dílů. Rozebraná plastová předloha bude převezena do slévárny, kde podle něj vytvoří matrici k odlití finálního modelu.
„Pro tvorbu modelů pomocí 3D tisku je jako výchozí materiál využívána tisková struna, která prochází tiskovou hlavou, kde je její termoplastický materiál taven do polotekutého stavu a následně nanášen na stavební podložku,“ popsal technologii výroby 3D modelu synagogy Jan Brus.
Na projektu se spolu s odborníky z přírodovědecké fakulty podílí sochař Jiří Žlebek. Jako základ pro vizualizaci synagogy posloužily originální plány vídeňského architekta Jakoba Gartnera a četné dobové fotografie.
„Bronzový model synagogy bude instalován na Palachově náměstí. Plastovou předlohu vystavíme na Židovské obci Olomouc nebo například ve vhodných prostorách muzea. Domluvili jsme se na tom s Petrem Papouškem ze Židovské obce Olomouc,“ nastínil Jan Brus. Židovská komunita začala o zřízení památníku na místě bývalé synagogy uvažovat v roce 2017 během rekonstrukce parkoviště poblíž Terezské brány v Olomouci.