Palacký University Sports Day

Pátek 28. duben 2017, 13:30 – Text: -kh-

Dear employees, dear students

We are happy to announce that the Academic Sport Centre organizes the traditional Sports Day on Wednesday 10th May 2017. You can choose from a wide range of up to fifty sport activities and tournaments. There is also traditional boating down the river from Hykov, a ZUMBA party in the UP Sports Hall, archery and more. The big news of this year is, for example, Vedic Yoga, drumming for joy, scooter rides, in-line skating...

All of the offered sports are for free! On top of that, the rector is granting a day off. There will be an afternoon programme behind the UP Sports Hall starting at 14:00, where you may try sports like discgolf and ringo. Snacks and music will be provided as well as a raffle in which you can win valuable prizes such as sports equipment, coupons and discounts. The more activities you try, the higher your chance of winning is!

Take your children with you, the Academic Sport Centre has prepared a children’s area with many interesting activities and a bouncy castle.

Enjoy a day full of activity!