Přírodovědecká fakulta se těší stabilnímu zájmu ze strany uchazečů. Studijní oddělení přijalo pro akademický rok 2017/2018 celkem 3494 přihlášek ke studiu, loni jich v prvních kole přišlo 3667. U bakalářských studijních oborů jsme zaznamenali meziroční pokles o téměř 200 přihlášek, u navazujícího magisterského studia jejich počet naopak mírně vzrostl.
„Zájem uchazečů považuji za setrvalý. Jsme rádi, že avizovaný nižší počet maturantů se nás výrazněji nedotkl. Uvidíme, kolik zájemců nakonec ke studiu nastoupí, počty přijímaných studentů budou obdobné jako loni,“ uvedl proděkan pro studijní záležitosti Roman Kubínek.
Přírodovědecká fakulta nabízí více než stovku oborů z různých oblastí matematiky a informatiky, fyziky, chemie, biologie a věd o Zemi. Na studijní oddělení přišlo do konce února pro bakalářské studium 2755 přihlášek, loni jich bylo 2952. Obdobně jako v minulých letech přišlo nejvíce přihlášek na obor Molekulární a buněčná biologie, celkem jich bylo 237. Na pomyslném druhém místě je se 181 přihláškami Biochemie, k velmi žádaným oborům patří i Experimentální biologie. „Skokanem roku“ se stala Environmentální studia a udržitelný rozvoj, počet přihlášek narostl z loňských 37 na letošních 93.
Naopak větší pokles zaznamenala například Aplikovaná informatika, kde ale od letošního roku platí nová kritéria pro přijímací řízení. „Studentů zde bude zřejmě v porovnání s loňským rokem méně, na druhé straně se vyloučí studenti s nulovým kreditem, jichž bylo právě u oborů bez přijímacích zkoušek v minulosti nejvíce. Je to v souladu s koncepcí, kterou jsme si stanovili,“ doplnil Kubínek.
V porovnání s předchozím rokem bude omezeno druhé kolo přijímacího řízení. To se nově nebude týkat navazujícího magisterského studia, ale pouze některých bakalářských oborů, v nichž nebude po prvním kole naplněna kapacita. Jedná se hlavně o matematické a fyzikální obory.
Univerzita Palackého k 28. únoru registrovala 25 444 přihlášek ke studiu, v předchozím roce jich bylo 27 899.