Přednáška studentům ze Vsetína připomene Ludolfovo číslo

Foto: Pixabay.com
Pondělí 14. březen 2022, 15:18 – Text: Šárka Chovancová

Při příležitosti Mezinárodního dne Π (Ludolfova čísla), který připadá na pondělí 14. března, připravila přírodovědecká fakulta pro Masarykovo gymnázium ve Vsetíně speciální přednášku. Zítra ji na této fakultní škole přírodovědecké fakulty odprezentuje Pavel Ludvík z katedry matematické analýzy a aplikované  matematiky.

„Budu hovořit o tom, jaký má tato známá konstanta původ. Společně pak budeme zkoumat, co je to vlastně za číslo. Ukáže se, že není zrovna racionální. Někteří učení pánové pochybují, zda je Ludolfovo číslo vůbec normální. Řadě lidí vzalo smysl života, když popřelo možnost kvadratury kruhu. Otevřelo také vrátka k Monte Carlo metodám, což je třída algoritmů pro simulaci systémů,“ uvedl Pavel Ludvík.

Zpočátku se Den Pí slavil jen ve Spojených státech amerických. Čtrnáctý březen byl vybrán proto, že Američané píší datum obráceně – 3.14, což jsou první čísla pí. Toto matematické číslo představuje poměr obvodu kruhu k jeho průměru.