Přírodovědecká fakulta hostila závěrečné setkání personalistů vysokých škol

Foto: archiv PřF
Středa 18. prosinec 2019, 10:36 – Text: Šárka Chovancová

Závěrečné setkání personalistů z více než dvou desítek veřejných vysokých škol hostila v první polovině prosince Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Personalisté v Olomouci bilancovali a zároveň zakončili roční spolupráci v rámci centrálního rozvojového projektu Problematika internacionalizace v prostředí veřejných vysokých škol se zaměřením na oblast lidských zdrojů II (PILZ II), který je zaměřen na zaměstnávání cizinců a vysílání zaměstnanců do zahraničí.

Do projektu PILZ II se pod vedením Masarykovy univerzity zapojilo 26 vysokých škol. Většina těchto škol se zúčastnila i loňského PILZ I, který mnohým z nich nastartoval systematickou personální a mzdovou agendu v této oblasti a podpořil praktickou část internacionalizace. Za Univerzitu Palackého v Olomouci přinesla svůj podíl do projektu přírodovědecká fakulta, která aktuálně zaměstnává 163 cizinců, z toho devadesát pět z EU a šedesát osm z třetích zemí. „Mnozí z nich přijíždí do České republiky poprvé a snaží se zorientovat v požadavcích, které jsou na ně v pracovněprávní oblasti kladeny. Pokud navíc pochází z výrazně odlišného kulturního prostředí, adaptace je pro obě strany opravdu nelehká. Často jde nejen o zabezpečení samotného zaměstnance, ale i jeho blízké rodiny, která ho doprovází,“ uvedla Dagmar Petrželová, vedoucí personálního a mzdového oddělení.

Tato složitá agenda spadá do gesce personálního a mzdového oddělení, které se snaží nabízet i poradenství v rámci fakulty. Specifickou oblastí, která ještě před pár lety nebyla využívána, se pak stalo zaměstnávání vědeckých a akademických pracovníků s místem výkonu práce v zahraničí.  „Bez aktivní spolupráce zaměstnance a kmenového pracoviště bychom se však vůbec neobešli,“ dodala Dagmar Petrželová. Největším úskalím při této práci jsou podle ní dlouhé a nejednotné dodací lhůty k vydávání příslušných potvrzení úřady, termíny vydávání víz i dohledání pracovněprávních předpisů dané země, pokud jsou pro vyřešení jednotlivého případu potřebné.

„Problémem se pro nás stala i jazyková bariéra, kdy angličtina nepatří k základnímu ani povinnému doplňkovému komunikačnímu jazyku úřadů v zahraničí. Proto se často zaměstnanec, pro kterého agendu vyřizujeme, současně stane naším tlumočníkem či překladatelem," podotkla personalistka Veronika Vašková.

Prosincové setkání personalistů se uskutečnilo v Pevnosti poznání. „V neoficiální části nabídla komentovanou prohlídku interaktivního muzea, ze které byli účastníci nadšeni. Zástupci vysokých škol, kteří byli v Olomouci poprvé, vyjadřovali své upřímné okouzlení městem i univerzitou“, řekla jedna z návštěvnic expozice. Projekt PILZ II umožnil sdílet dobrou praxi, vzájemně konzultovat problematické případy a stal se podstatným příslibem do budoucna, že vysoké školy budou v této složité problematice nadále spolupracovat i průběžně aktualizovat výstupy projektů, aby byly pro personální praxi stále významně přínosné.