Přírodovědecká fakulta zajistila testování zaměstnanců na covid-19

Fotogalerie: Šárka Chovancová, Ota Blahoušek
Sobota 6. březen 2021, 10:53 – Text: Šárka Chovancová

Osm desítek zaměstnanců přírodovědecké fakulty se tento čtvrtek zúčastnilo bezplatného antigenního testování na Covid-19. Výsledky byly známy do patnácti minut, všichni zaměstnanci byli negativní. Fakulta bude testování organizovat jednou týdně a slibuje si od něj snížení rizika přenosu nákazy novým koronavirem na pracovišti.

„Přesto, že testování pro veřejné vysoké školy není povinné, jsem ráda, že vedení fakulty organizaci dobrovolného testování podpořilo. Řada kolegů projevila zájem o tuto nabídku ještě po uzavření registrace. Zaměstnanci ocenili zejména rychlost odběrů i výsledků a možnost nechat si ověřit svoji negativitu na covid-19 přímo v místě svého pracoviště bez nutnosti docházet do ordinace či testovacích center," uvedla Dagmar Petrželová, vedoucí oddělení vnějších a vnitřních vztahů.

Mezi testovanými zaměstnanci dnes byla i Denisa Vlčková z katedry analytické chemie. „Pečlivě jsem sledovala víkendová vládní opatření, která se měla dotknout i velkých podniků. Rozhodnutí vedení fakulty jsem uvítala, protože Covid-19 už není hrozbou jen pro seniory, ale týká se nás všech. Jsem ráda, že se můžu nechat testovat na pracovišti. Je to to nejmenší, čím mohu přispět k zastavení pandemie," dodala.

Zaměstnanci přírodovědecké fakulty jsou testováni pomocí antigenních testů. „Používáme různé druhy certifikovaných testů s náležitou specificitou a citlivostí dle požadavku zdravotních pojišťoven," uvedla lékařka, podle které tyto testy mohou pozitivitu osoby odhalit už 24 hodin před propuknutím potíží spojených s nákazou koronavirem.

Testovat se už začalo i na pracovištích přírodovědecké fakulty v Olomouci – Holici. Z vlastní iniciativy tady postoupili pracovníci Laboratoře růstových regulátorů, katedry experimentální biologie, katedry chemické biologie a dalších pracovišť antigenní testování už dvakrát. „Před pár týdny jsem se necítil dobře a raději jsem si nechal v nemocnici udělat antigenní test. Zjištění, že jsem negativní bylo ulevující. Rozhodl jsem se okamžitě, že toto „pošimrání v nose“ budu rád podstupovat pravidelně, neboť mi záleží na svých přátelích v zaměstnání i mé rodině. Možnost pravidelného testování v zaměstnání jsem tedy uvítal. I když testy nejsou stoprocentní, je to zatím jediná možnost, jak ostatní ochránit," podotkl Ota Blahoušek z Laboratoře růstových regulátorů.