Profesor Josef Mikeš obdržel k životnímu jubileu stříbrnou medaili

Foto: Šárka Chovancová
Čtvrtek 10. únor 2022, 13:31 – Text: Šárka Chovancová

K významnému životnímu jubileu pogratuloval děkan Martin Kubala profesorovi Josefu Mikešovi z katedry algebry a geometrie. Jako výraz ocenění jeho dlouholeté práce pro přírodovědeckou fakultu mu předal stříbrnou medaili.

Josef Mikeš je spojen s přírodovědeckou fakultou od roku 1971, kdy byl přijat ke studiu numerické matematiky. O pět let později své studium završil na Mechanicko-matematické fakultě Mečnikovovy Oděské státní univerzity. Zde také v roce 1979 získal titul CSc. v oboru Geometrie a topologie. Za svoji práci obdržel ceny Ministerstva vysokého a středního speciálního vzdělání Ukrajiny a Oděské národní univerzity.

Na katedře algebry a geometrie začal pracovat v roce 1994, jeho specializací jsou difeomorfizmy variet s afinní konexí. Je autorem (spoluautorem) 250 vědeckých převážně zahraničních publikací, dále pak 7 monografií. Tato publikační činnost byla nejednou oceněna děkanskými i rektorskými cenami. V roce 1998 byl prezidentem Václavem Havlem jmenován profesorem pro obor Geometrie a topologie. V letech 1999 – 2006 byl členem Vědecké rady PřF UP, v současné době je členem vědeckých rad Matematického ústavu Slezské univerzity a Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati.