Středoškoláci si při exkurzi vyzkoušeli pokusy s hořením, výrobu montážní pěny i plastových lžiček

Fotogalerie: Šárka Chovancová
Čtvrtek 6. únor 2020, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Pokusy s hořením demonstrující oxidační vlastnosti látek, barvení plamene nebo výrobu plastových lžiček z polymerní pryskyřice, které se proslavily ve filmu Pelíšky jako lžičky od „soudruhů z NDR“, si vyzkoušeli studenti z Gymnázia a Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky z Frenštátu pod Radhoštěm při nedávné exkurzi na přírodovědecké fakultě. Třeťáci navštívili katedry fyzikální, organické a anorganické chemie.

„Studenty jsme seznámili s přístrojovým vybavením katedry a vyzkoušeli si zábavné pokusy z polymerní chemie v laboratoři. Konkrétně připravili polyuretanovou pěnu známou jako izolace ve stavebnictví nebo vyrobili plastové lžičky z polymerní pryskyřice, které se proslavily ve filmu Pelíšky,“ řekl Vojtěch Krupka z katedry fyzikální chemie.

Gymnazisté navštívili také katedry organické a anorganické chemie. „Vzhledem k tomu, že studenti mají čím dál méně času a z důvodu bezpečnosti i méně možností realizovat chemické experimenty, rozhodli jsme se připravit dvanáct zajímavých pokusů. V laboratoři si mohli vyzkoušet pokusy s hořením demonstrující oxidační vlastnosti látek či pokusy, při kterých se vyvíjel plyn, dým nebo velké množství pěny. Doufáme, že takový typ experimentů, především u mladších žáků, může vzbudit zájem o studium chemie,“ doplnil Bohuslav Drahoš z katedry anorganické chemie.

Na katedře organické chemie se studenti dozvěděli o možnostech studia programů garantovaných katedrou. Dostali také informace o aktuálních výzkumných projektech a byly jim představeny laboratoře a přístrojové vybavení KOCH. „Někteří studenti sami projevili zájem navštívit přírodovědeckou fakultu, protože by se v budoucnu chtěli chemii dále zabývat. Návštěva naplnila mé očekávání hlavně proto, že si zde studenti mohou vyzkoušet různé pokusy. Myslím, že praktická cvičení jsou to jediné, čím studenty můžeme přitáhnout k tak těžké vědě, jako je chemie,“ uvedla Martina Drápalová, učitelka matematiky a chemie, která své svěřence na exkurzi doprovodila.