Edukační program zaměřený na zkoumání, pozorování a přemýšlení o hydrologicko-hydrobiologických souvislostech vody v přírodě připravili studenti magisterského programu Hydrobiologie pro žáky tří základních škol v Olomouci ke Světovému dni vody. Akce se zúčastnilo na 80 dětí.
„Žáci si na pěti stanovištích v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici vyzkoušeli, co a jak zkoumají hydrobiologové a pod mikroskopem pozorovali vybrané zástupce našich vodních bezobratlých živočichů. Také se zamysleli nad fungováním vody v krajině a počítali, kolik vody naprší na danou plochu, když např. v televizi slyší údaj o srážkovém úhrnu 15 mm za den,“ uvedl hydrobiolog Martin Rulík z katedry ekologie a životního prostředí.
Akce se zúčastnila Fakultní základní škola Hálkova, ZŠ a MŠ Svatoplukova a ZŠ a MŠ logopedická Olomouc. „Díky krásnému jarnímu počasí a dobré náladě všech zúčastněných akce proběhla bez problémů. Děkujeme všem žákům a jejich pedagogickému doprovodu za ochotu a zájem se našeho programu v rámci oslavy Světového dne vody 2025 v zúčastnit. Pevně věříme, že si žáci kromě nevšedních zážitků odnesli také pár užitečných informací, nejen o tom jak vodu zkoumat a co v ní žije, ale také o tom, že i v naší republice je voda vzácná surovina, se kterou je třeba umět rozumně hospodařit,“ doplnil Martin Rulík.
Od roku 1992, kdy se Valné shromáždění OSN vyhlásilo, že 22. březen bude Světovým dnem vody, se každoročně konají nejrůznější osvětové akce zaměřené na zvýšení zájmů veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů. „Každý Světový den vody akcentuje jiné téma - tématem letošního roku je ochrana ledovců, které reaguje na aktuální problematiku klimatické změny spojenou se zvýšeným odtáváním a celosvětovým úbytkem ledovců. V letošním roce se k osvětové aktivitě připojili i studenti magisterského programu Hydrobiologie, garantovaného katedrou Ekologie a životního prostředí,“ dodal Martin Rulík.