Předat zkušenosti z pracovního trhu, navázat kontakty napříč všemi profesními skupinami a ukázat možnosti profesního uplatnění v průběhu studia biologických oborů i po jeho absolvování bylo cílem studentské konference EXBIO24 v praxi v Pevnosti poznání, kterou pořádali absolventi studijního oboru Experimentální biologie společně s Laboratoří růstových regulátorů pro současné bakalářské a magisterské studenty.
Již první ročník, který se konal v červnu 2022, ukázal na široké uplatnění absolventů oboru Experimentální biologie jako pracovníků v různých nemocničních laboratořích, farmaceutických firmách nebo záchranářů zapojených do pomoci při světových epidemiích v rámci Světové zdravotnické organizace WHO. „Po ukončení studia pracují naši studenti také jako výzkumníci v zemědělství, servisní technici či jako mladí začínající vědci ve výzkumných ústavech a univerzitách,“ uvedl vedoucí Laboratoře růstových regulátorů Ondřej Novák.
Svou vědeckou kariéru na konferenci představil Ondřej Kováč z katedry organické chemie. Díky získání grantu Nadace Experientia založil na fakultě novou výzkumnou skupinu a od letošního roku se věnuje výzkumu přírodních látek využitelných v oblasti vývoje nových a účinnějších antibiotik. Vítězka soutěže 3Minute Thesis v islandském Reykjavíku Lucie Kotková seznámila účastníky akce se svými zkušenostmi v oblasti forenzní genetiky a Petr Daněk porovnal českou a zahraniční zkušenost z akademického prostředí i soukromého sektoru.
V rámci programu bylo prezentováno široké spektrum profesí a rozličných životních osudů. „Že může být životní cesta plná překvapení a nečekaných zvratů, dokazuje příběh Karin Goláňové. Studentka Experimentální biologie své studium nedokončila, ale přesto našla štěstí v netradiční kariéře. Projela celou Evropu kamionem. Dnes se snaží dobýt prostředí hasičů ve Spojených státech amerických a stát se jednou z nich,“ řekl Ondřej Novák.
Letošní EXBIO24 přineslo nejen přednášky od absolventů různých biologických oborů, ale také dvě zajímavé prezentace od externistů z praxe. Prvním z nich byl Jakub Minář, vedoucího laboratoře klinické biochemie, kterému během jeho mnohaleté praxe prošly pod rukama stovky biologů a chemiků. Druhou přednášející byla Michaela Konečná, která již deset let pracuje na personálním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a je prvním kontaktem pro absolventy při žádosti o práci. Studenti tedy získali užitečné rady, jak napsat správně životopis a motivační dopis. Dozvěděli se také, jakých chyb se musí vyvarovat při vstupním pohovoru.
Na závěr konference se uskutečnila panelová diskuze na téma uplatnění absolventů biologicko-chemických oborů. Se studenty diskutovali například absolventka oboru Molekulární a buněčná biologie Jana Fryzelková, která je spoluzakladatelkou spolku Začni učit!, Ondřej Novák jako vedoucí katedry a Jakub Minář představil svůj pohled z praxe. U jednoho stolu se tak setkaly požadavky zaměstnavatelů na nové absolventy, legislativní požadavky na vzdělávání a praktická výuka studentů z pohledu vyučujících. „EXBIO24 v praxi přineslo nejen nové poznatky, ale také inspiraci pro budoucí absolventy, kteří se mohou těšit na pestrou a dynamickou kariéru v oblasti přírodních věd,“ dodal Ondřej Novák.