Úspěšní řešitelé dvou korespondenčních kol se zúčastnili letošního finále v řešení Fermiho úloh, které pořádá katedra experimentální fyziky. Vítězem 16. ročníku v kategorii jednotlivců s nejpřesnějším a nejoriginálnějším odhadem se stal Martin Chrostek z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. V soutěži kolektivů zvítězil tým z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě ve složení Karolína Žídková, Dorota Saviola a Vít Štencel.
„Jsem moc rád, že jsem vyhrál, protože jsem si vůbec nebyl jistý, jak jsem to napsal. Byly tam docela složité příklady. Nejvíce se mi líbil ten, ve kterém se řešilo, kolik Bebe sušenek se vejde do místnosti, ve které právě jsme. Tak jsem krokoval a snažil jsem se změřit objem té místnosti. Úlohy byly opravdu zajímavé a moc hezké,“ řekl vítěz Martin Chrostek.
Letošní finále probíhalo jak prezenčně, tak online formou. „Tři účastníci ze Slovenska zvolili řešení úloh prostřednictvím platformy Zoom, 28 studentů přijelo na přírodovědeckou fakultu. Soutěžící – šest jednotlivců a sedm kolektivů řešili čtyři úlohy během 90 minut,“ uvedla Renata Holubová z katedry experimentální fyziky.
Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. Podobné odhady mají široké využití a mnohdy nám ušetří mnoho času s rozhodováním či například s výběrem vhodné metody pro provedení experimentu a měření. „Řádově správný odhad řešení za pomoci jednoduchých fyzikálních vztahů, zkušeností z každodenního života a s trochou zdravého rozumu je pro řešitele velkou výzvou, ale i zábavou,“ doplnila Renata Holubová.
Všichni účastníci finálového kola obdrželi diplomy a drobné dárky, vítězové jednotlivých kategorií dostali zvláštní ceny. Online řešitelům byly ceny zaslány. „Všem studentům, kteří se soutěže zúčastnili, děkujeme a těšíme se, že se příští rok opět setkáme,“ dodala Renata Holubová. Podrobné informace k soutěži najdete na stránkách http://exfyz.upol.cz/didaktika/fermi/.