Veřejné vyjádření vedoucích pracovišť PřF UP

Pátek 4. září 2020, 14:50

Vážené senátorky, vážení senátoři,

my, níže podepsaní vedoucí pracovišť Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, si Vám dovolujeme adresovat toto vyjádření.

Jsme znepokojení postupem, jakým byla dne 8. července 2020 na jednání Akademického senátu UP předložena k projednání formou per rollam novela Řádu o nakládání s majetkem UP. Považujeme za nepřijatelné a bezprecedentní, že touto novelou měl být do Vysokoškolského ústavu převedený i majetek, který využívají výzkumné týmy, jež opakovaně a jasně deklarovaly svou vůli setrvat na Přírodovědecké fakultě UP. Oceňujeme, že AS UP odmítl tento návrh v režimu per rollam projednat a trval na řádném projednání novely.

Obracíme se na Vás s výzvou, aby veškeré převody majetku mezi přírodovědeckou fakultou a Vysokoškolským ústavem nebo převedení majetku do společného užívání byly realizovány pouze na základě konkrétních dohod schválených všemi participujícími stranami.

Jsme přesvědčení, že by se Univerzita Palackého v Olomouci měla zdržet jakýchkoliv dalších kroků vedoucích k faktickému etablování Vysokoškolského ústavu a to nejméně do té doby, než bude známa prvotní reakce soudu na správní žalobu ve věci Vysokoškolského ústavu podanou vedením PřF UP a bude známo, zda soud v této věci vydal či nevydal předběžné opatření.

Je nám ctí působit na Univerzitě Palackého v Olomouci. Věříme, že úspěšný rozvoj naší alma mater musí vycházet z ctění akademických svobod, respektování samosprávného charakteru jednotlivých fakult, poctivé vědecké a pedagogické práce a vzájemné úcty a respektu. Nepochybujeme, že tyto hodnoty s námi sdílíte a že budou východiskem při Vašem dalším rozhodování.

Jméno a příjmení

funkce

podpis

prof. Mgr. Jaromír Fiurášek, Ph.D.

vedoucí katedry optiky

prof. Ing. Miroslav Strnad, CSc., DSc.

vedoucí Laboratoře růstových regulátorů

doc. Ing. Radovan Herchel, Ph.D.

vedoucí katedry anorganické chemie

prof. Ing. Stanislav Bureš, CSc.

vedoucí katedry zoologie a ornitologické laboratoře

doc. RNDr. Ondřej Haderka, Ph.D.

vedoucí Společné laboratoře optiky

doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc.

vedoucí katedry rozvojových a environmentálních studií

doc. RNDr. Vladan Ondřej, Ph.D.

vedoucí katedry botaniky

doc. RNDr. Lenka Luhová, Ph.D.

vedoucí katedry biochemie

prof. RNDr. Radim Bělohlávek, Ph.D.

vedoucí katedry informatiky

doc. Mgr. Michal Botur, Ph.D.

vedoucí katedry algebry a geometrie

doc. RNDr. Jitka Machalová, Ph.D.

vedoucí katedry matematické analýzy a aplikací matematiky

prof. RNDr. Miroslav Hrabovský, DrSc.

vedoucí skupiny Optické a fotonické technologie, RCPTM

doc. RNDr. Petr Bednář, Ph.D.

vedoucí katedry analytické chemie

prof. RNDr. Jan Hlaváč, Ph.D.

vedoucí katedry organické chemie

doc. RNDr. Libor Machala, Ph.D.

vedoucí katedry experimentální fyziky

prof. RNDr. Karel Lemr, Ph.D.

vedoucí skupiny Nanotechnologie v analytické chemii, RCPTM

prof. RNDr. Marián Halás, Ph.D.

vedoucí katedry geografie

prof. Dr. Ing. Bořivoj Šarapatka, CSc.

vedoucí katedry ekologie a životního prostředí