Vladimír Žůrek obdržel Cenu Ministerstva kultury České republiky

Foto: archiv Ministerstvo kultury ČR
Středa 1. červen 2022, 14:03 – Text: Šárka Chovancová

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a spoluzakladatel Stupkova kvarteta Vladimír Žůrek obdržel v pátek 27. května 2022 v Olomouci Cenu Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit. Ocenění získal za celoživotní přínos v oblasti neprofesionální komorní hudby.

„Ocenění si velmi vážím a chápu ho jako odměnu za svou dlouholetou soustavnou činnost na poli komorní hudby. Zároveň je to pro mě povzbuzení do dalších let. Snad v tom „nastaveném čase“ ještě něco přidám k těm asi 480 dosavadním koncertům Stupkova kvarteta. Zejména v roce 2023, kdy Univerzita Palackého oslaví 450 let od svého vzniku,“ uvedl Vladimír Žůrek, který se v letošním roce dožívá životního jubilea 80 let.

Vladimír Žůrek stál v roce 1981 u zrodu Nového kvarteta, předchůdce Stupkova kvarteta, společně s violistou Jiřím Kobzou, který působil na katedře matematické analýzy a aplikací matematiky, Jiřím Kučerou a Danem Markem. Stupkovo kvarteto bylo pojmenováno po Františku Stupkovi, který byl šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc v letech 1946 – 1956.