Vyjádření Asociace děkanů přírodovědných fakult k situaci na přírodovědecké fakultě

Foto: archiv PřF
Neděle 15. září 2019, 8:00

Vyjádření Asociace děkanů přírodovědných fakult k situaci na Přírodovědecké fakultě UP, která byla 9. září zaslána rektorovi UP Jaroslavu Millerovi:

Vážená Magnificence,

s velkou pozorností sledujeme řešení etických kauz na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Důsledné vyžadování integrity vědecké práce považujeme za zcela zásadní, bez ní by akademická pracoviště po zásluze ztratila důvěru veřejnosti. Proto velmi oceňujeme dosavadní kroky děkana PřF UP doc. Kubaly, který podle našeho názoru postupuje zcela v intencích těchto zásad.

Akademické instituce by měly být společnosti vzorem v řešení případných pochybení ve své práci. Vyskytnou-li se důvodné pochybnosti, jako například alarmující zpráva etické komise, je třeba se k nastolených problémům postavit čelem a transparentně je řešit a chyby napravovat. Vyjadřujeme proto velké překvapení, když se z médií dozvídáme, že doc. Kubalu vyzýváte k rezignaci. Domníváme se, že děkan, který takto zásadově postupuje, si zaslouží Vaši plnou podporu.

doc. Mgr. Tomáš Kašparovský, Ph.D.
předseda Asociace děkanů přírodovědných fakult