Vzpomínka na docenta Františka Kašpárka

Foto: archiv PřF, Ota Blahoušek
Pátek 29. leden 2021, 12:40 – Text: Šárka Chovancová

Ve věku 86 let zemřel 24. ledna 2021 docent František Kašpárek, který na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého působil v letech 1957 až 2004. Ve své vědecké práci se zaměřil převážně na studium méně běžných oxidačních stavů fosforu.

František Kašpárek se narodil 10. června 1934 ve Višňovém v okrese Znojmo. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou ukončil v roce 1957. Ve stejném roce nastoupil jako asistent na katedru chemie Vysoké školy pedagogické v Olomouci (později Přírodovědecká fakulta UP). O deset let později získal na Univerzitě Karlově v Praze titul doktor přírodních věd a vědecký titul CSc. V roce 1982 byl jmenován a ustanoven docentem.

Docent František Kašpárek zůstal po celou dobu své aktivní činnosti věrný katedře anorganické chemie. Ve své vědecké práci se věnoval převážně méně běžným oxidačním stavům fosforu. Výsledky své vědecké práce pravidelně publikoval v domácích i zahraničních časopisech. Byl dlouholetým členem České společnosti chemické.

V rámci své pedagogické činnosti vychoval celou řadu diplomantů a doktorandů. K jeho studentům patřil i Ondřej Novák z Laboratoře růstových regulátorů. „Při vzpomínce na pana docenta Kašpárka se mi vybaví jeho přednášky z anorganické chemie, které prokládal řadou vtipných a dnes si uvědomuji, že i pravdivých poznámek. S oblibou říkal, že nejtěžší otázka, jakou lze studentovi u zkoušky položit, je zeptat se ho: Proč?.“