Vzpomínka na profesora Jiřího Rachůnka

Foto: archiv PřF UP
Středa 2. březen 2022, 12:33 – Text: Šárka Chovancová

Ve věku 74 let zemřel 28. února profesor Jiří Rachůnek, který od roku 1970 působil na katedře algebry a geometrie přírodovědecké fakulty. Ve své vědecké činnosti se zaměřil na výzkum v obecné algebře, zejména v oblasti matematických základů neklasických a vícehodnotových logik. V roce 2019 byl jmenován emeritním profesorem.

Jiří Rachůnek se narodil v roce 1947 v Uherském Hradišti. Celý svůj profesní život spojil s katedrou algebry a geometrie přírodovědecké fakulty, významným způsobem se podílel na jejím budování. V letech 1986–1991 byl jejím vedoucím. O svých výsledcích pravidelně přednášel na vědeckých konferencích doma i v zahraničí. V roce 1991–1992 se věnoval pedagogické a vědecké činnosti v zahraničí na univerzitě v Le Mans, kam se o 11 let později vrátil, tentokrát jako hostující profesor. Profesorem pro obor Algebra a teorie čísel se stal v roce 1997, o čtyři roky později znovu nastoupil na post vedoucího katedry algebry a geometrie a v jejím čele stál dalších 9 let.

Ve své dlouholeté vědecké kariéře se profesor Rachůnek zabýval zejména teorií uspořádaných grup a jejich zobecněními, uspořádanými množinami a v poslední době také algebraickými strukturami souvisejícími s logikou. Spolupracoval s řadou zahraničních odborníků z Francie, Ruska, Velké Británie, Rakouska. Byl spoluorganizátorem algebraického vědeckého semináře, který na katedře algebry a geometrie funguje nepřetržitě již 21 let.