Vzpomínka na profesora Vítězslava Bičíka

Foto: Ota Blahoušek
Pondělí 15. červenec 2024, 12:24 – Text: Šárka Chovancová

Ve věku 86 let zemřel 5. července 2024 emeritní profesor Vítězslav Bičík, který od roku 1963 působil na katedře zoologie. Ve své vědecké činnost se zabýval studiem prostorové orientace vyšších obratlovců, monitoringem těžkých kovů v populacích hmyzu ve vztahu ke znečištění životního prostředí, problematikou hnízdního parazitizmu a v neposlední řadě ekologii a taxonomii pestřenek.

Vítězslav Bičík se narodil 26. prosince 1937 v Neplachovicích na Opavsku. V roce 1959 ukončil studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. O čtyři roky později nastoupil na katedru zoologie, kde působil až do roku 2011. V roce 1980 získal docenturu v oboru Fyziologie živočichů a v roce 1987 dosáhl titulu profesor.

Mezinárodně uznávaný vědecký pracovník a pedagog se věnoval studiu prostorové orientace vyšších obratlovců a chování zvířat v různých experimentálních situacích, což mu umožnilo položit základy pro výuku etologie - oboru zaměřeného na studium chování zvířat. Vítězslav Bičík vedl tým studující biologii pestřenek, jejichž larvy požírají mšice a účinně tak pomáhají lidem v biologickém boji proti těmto škůdcům. V roce 2003 byl norským badatel T. R. Nielsenem popsán nový druh pestřenky a pojmenován po prof. Bičíkovi Eupeodes biciki.

Vítězslav Bičík je autorem takřka 200 vědeckých prací, spoluautorem dvou monografií a učebnic biologie pro základní i střední školy i vzdělávacích textů pro studenty vysokých škol.

Ve spolupráci s pracovníky lékařské fakulty řešil problematiku aplikovatelnou v lékařské praxi, například tkáňové reakce po implantaci neutrálních hydrofilních gelů, stanovení koncentrace mědi a zinku v krevním séru u nemocných rakovinou. Byl také uznávaným pedagogem a mykologem, zakladatelem Mezinárodní biologické olympiády a nositelem Ceny města Olomouce. Jeho jméno je uvedeno v americké Marquisově biografii Who is Who in the World.

V letošním roce byl profesor Bičík nominován v kategorii Cena za dlouhodobý přínos v oblasti životního prostředí na Cenu veřejnosti Olomouckého kraje.