Zástupci vysokých škol diskutovali o institucionálních akreditacích

Foto: Šárka Chovancová
Středa 13. únor 2019, 9:37 – Text: Šárka Chovancová

O aktuálních problémech souvisejících s akreditačním procesem na vysokých školách diskutovali v prvním únorovém týdnu na půdě přírodovědecké fakulty členové Komise pro vzdělávací činnost Rady vysokých škol. Jednání se zúčastnilo zhruba dvacet zástupců vysokoškolských institucí z České republiky.

„Profesor Dušan Lužný nás seznámil s institucionální akreditací, definovaných oblastí vzdělávání a s novinkami v souvislosti s ochranou osobních dat a způsoby zveřejňování výstupu z jednání Národního akreditačního ústavu. Zástupci Univerzity Palackého, Masarykovy univerzity v Brně, Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity pak hovořili o svých zkušenostech a aktuálním stavu na jednotlivých školách," uvedla Irena Smolová, předsedkyně Komise pro vzdělávací činnost Rady vysokých škol.

„Na Ostravské univerzitě převažuje radost nad tím, že institucionální akreditaci máme. I když to byla velká byrokratická a finanční zátěž pro univerzitu, vnímáme to jako prestižní záležitost. Z praktického hlediska to znamená mnohem větší flexibilitu při vytváření studijních programů a zkrácení času, který potřebujeme pro projednání změn. Také se nám bude lépe reagovat na požadavky trhu práce na úpravy studijních programů, když to bude zapotřebí," vysvětlila Monika Šumberová, kancléřka Ostravské univerzity.

Členové Komise pro vzdělávací činnost Rady vysokých škol se na jednání v Olomouci věnovali i problematice statutu a fungování Rad pro vnitřní hodnocení, aktuálnímu stavu připomínkování standardů pro regulovaná povolání a zákonu o pedagogických pracovnících.