RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.
Představení kandidáta
Vzdělání a zaměstnání:
2007: Mgr., obor Anorganická chemie, PřF UK Praha
2011: RNDr. a Ph.D., obor Anorganická chemie, PřF UK Praha
2011: Dr., obor Inorganic Chemistry, Université d’Orléans, Orléans, Francie
2011–18: Junior Researcher/odborný asistent, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů, Katedra anorganické chemie, PřF UP v Olomouci
od 2018: odborný asistent, Katedra anorganické chemie, PřF UP v Olomouci
Vědecké zaměření:
V rámci magisterského studia jsem zkoumal nové potenciální katalyzátory založené na komplexních sloučeninách platiny, palladia a rhodia s fosfinovými ligandy a naučil se pracovat v inertních podmínkách. Na doktorátu pod dvojím vedením jsem se začal věnovat manganatým komplexům s makrocyklickými ligandy jako potenciálním kontrastním látkám pro MRI. V Olomouci jsem pokračoval ve studiu komplexů s makrocyklickými ligandy s různými přechodnými kovy a lanthanoidy, a doposud se věnuji výzkumu jejich strukturních a především magnetických vlastností (tzv. spinové křížení nebo jednomolekulové magnety).
Pedagogická činnost:
Výuka přednášek, seminářů i laboratorních cvičení. Vedení a oponování bakalářských a diplomových prácí, konzultant disertačních prací.
Granty:
Hlavní řešitel projektů typu GAČR, FRUP; spoluřešitel projektů typu GAČR, ESF, OP VK, OP VaVpI, IGA PřF UP, DAAD aj.
Další informace na webu: drahosb.weebly.com
Vize / priority na volební období
O dění na fakultě se zajímám od začátku svého působení v Olomouci. Aktivně se totiž účastním akcí typu Den otevřených dveří, Veletrh vědy a techniky, Noc vědců apod. Ovšem provozem a řízením PřF jsem se začal detailněji zabývat až před dvěma lety, kdy se od Katedry anorganické chemie PřF UP oddělila jedna skupina z RCPTM. Vzhledem k nemalým problémům, které toto oddělování doprovázely, jsem se začal mnohem více zajímat o financování pracoviště a rozdělování finančních prostředků v rámci PřF, ale také o fungování akademického senátu jak na úrovni fakultní, tak i univerzitní. Začal jsem se účastnil některých jeho zasedání, včetně zasedání Vědecké rady PřF UP. V té době se navíc otevřela i otázka vzniku nového vysokoškolského ústavu, kdy v této souvislosti bylo nutné mnohem více pochopit fungování fakultních i univerzitních orgánů a došlo mi, že bude potřeba aktivněji sledovat tyto orgány, a snažit se přispět svým názorem a svou aktivní účastí ke smysluplné debatě.
V tomto ohledu plně podporuji Memorandum emeritních rektorů k současné situaci na UP a jsem přesvědčen, že musí být poctivě projednány všechny sporné body a etické kauzy. Následně může nastat diskuze, jestli je případný vznik ústavu přínosem pro PřF UP a pro UP jako celek.
Mé priority na následující volební období by se daly shrnout do následujících bodů:
- objektivní a transparentní nastavení financování (katedry vs. centra)
- podporovat nejen vědu a výzkum, ale také pedagogickou činnost, která je nezbytnou součástí PřF UP
- prosazování vyšší míry respektu vedení univerzity k rozhodnutím PřF UP
- dodržování Etického kodexu UP a respektování výsledků usnesení Etické komise PřF UP a Etické komise UP
- vést jednání o vzniku vysokoškolského ústavu takovým způsobem, aby nebyly poškozeny zájmy PřF UP
- rozvoj popularizační činnosti (popularizace vědy a výzkumu, popularizace didaktických oborů, zvýšení zájmu uchazečů o studium)