Věda a výzkum

Projektové smlouvy a dodatky

Oddělení projektové podpory PřF UP si dovoluje požádat řešitele/spoluřešitele projektů, aby dodávali projektové smlouvy a dodatky s přílohami klíčovému uživateli (silvie.savrnakova@upol.cz) k vložení do CESu, v jejichž vzorech (ne originálu) bude již vyznačen obsah určený k utajení informací (tzv. začernění) jako je obchodní tajemství apod. Tento popis může být uveden ve stručnosti i na košilce (Formulář žádosti o podpis smlouvy/dodatku rektorem, vložení poznámky během zakládání do položky „Při uveřejnění znečitelnit pasáž“) nebo e-mailem, jak tomu bylo doposud. Informace sloužící k utajení je vhodné odsouhlasit si s dalšími smluvními partnery předem nebo konzultovat s právním oddělením (PO RUP) formou vznesení požadavku na toto pracoviště. Při zveřejnění do RS MVČR PO RUP standardně začerňuje osobní údaje na smlouvách a dodatcích (to platí nadále).

MZe -  Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2024–2032, ZEMĚ II

Termín vyhlášení nové veřejné soutěže: březen/duben 2025. Více na stránce poskytovatele.

MPO - Aplikace – Mezinárodní spolupráce

Výzva Aplikace – Mezinárodní spolupráce je zaměřena na získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb prostřednictvím projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, které jsou realizovány v rámci mezinárodní spolupráce. Více na stránce poskytovatele. Fakultní uzávěrka 23. listopadu 2024.

Program TWIST

Ministerstvo průmyslu a obchodu přichází s nástupcem TWIST současných dotačních programů TREND a The Country for the Future. Program je realizovaný formou veřejných soutěží a je zaměřen na podporu projektů průmyslového výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a na zavádění výsledků do praxe. Doba trvání programu: 1. ledna 2025 – 31. prosince 2031. Strategické technologie v rámci RIS3: umělá inteligence, kvantové technologie, polovodiče a mikroelektronika. Termín vyhlášení a odkaz na výzvu bude upřesněn.

TA ČR - Harmonogram výzev pro rok 2024 – 2026

Harmonogram 2024-2026 na stránce poskytovatele.

TA ČR - Clean Energy Transition (CET) Call 2024: Mezinárodní výzva

Výzva Partnerství CET Call 2024 zaměřena na výzkum v oblasti energetické transformace (čisté energie). Jejím cílem je přispět k záměru EU stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Za tímto účelem Partnerství vytvořilo v rámci této výzvy 6 tematických konfigurací, tzv. „Transition Initiatives (TRIs)“. Více na stránce poskytovatele. Fakultní uzávěrka je 14. listopadu 2024.

TA ČR - Mezinárodní výzva Water4All Call 2024

Třetí mezinárodní výzva v rámci Evropského partnerství Water4All Call 2024: Water for Circular Economy je zaměřená na udržitelné hospodaření s vodními zdroji a klade si za cíl zlepšení bezpečnosti vodních zdrojů v dlouhodobém horizontu. Fakultní uzávěrka je 6. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.

TA ČR - Partnerství pro biodiverzitu Call 2024: Mezinárodní výzva

Čtvrtá mezinárodní výzva evropského Partnerství pro biodiverzitu Call 2024: “Biodiversity and Transformative Change – BiodivTransform”, kterou vyhlašuje strategická síť Biodiversa+, je zaměřena na výzkum v oblasti biodiverzity a transformativních změn a cílí na interdiscplinární projekty, které přispějí k výzkumu transformativních procesů a v konečném důsledku k zastavení úbytku biodiverzity. Více na stránce poskytovatele. Fakultní uzávěrka je  1. listopadu 2024.

TA ČR - Program THÉTA 2: Vyhlášení 2. veřejné soutěže

Technologická agentura České republiky vyhlásila druhou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2. Veřejná soutěž je zaměřena na naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru v souladu se schválenými strategickými materiály. Více na stránce poskytovatele. Fakultní uzávěrka 16. října 2024.

Před podáním návrhu projektu za UP je nezbytný souhlas děkana a tajemníka fakulty s podáním formou zelené košilky a stručné informace k projektu. V případě dotazů kontaktujte silvie.savrnakova@upol.cz

GA ČR – výzva pro podávání polsko-českých projektů

Grantová agentura České republiky (GA ČR) ve spolupráci s polskou agenturou National Science Centre (NCN) vyhlásila výzvu pro podávání návrhů projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. GA ČR v této výzvě vystupuje v roli partnerské organizace – projekty hodnotí NCN a GA ČR hodnocení přejímá.

Českou část přihlášky je možné podávat nejpozději do 23. prosince 2024, do 7 dnů po oficiálním deadlinu, který NCN pro polské uchazeče stanovila na 16. prosince 2024.

Fakultní termíny:

16. prosince 2024 – Stručné info o projektu (příp. draft návrhu projektu) a originál vyplněné zelené košilky – podepsané navrhovatelem a vedoucím pracoviště/katedry – doručit na OPP, Mgr. Ľubica Korcanová interní poštou nebo osobně

19. prosince 2024 – finální verzi projektového návrhu zaslat e-mailem na adresu: lubica.korcanova@upol.cz.

Pravidla pro podávání návrhů projektů naleznete v záložce Zadávací dokumentace. Více informací o této výzvě najdete na stránkách GA ČR.

Jak na genderovou dimenzi v obsahu výzkumu – nová publikace

Národní kontaktní centrum gender a věda Sociologického ústavu AV ČR zveřejnilo novou příručku pro výzkumníky a výzkumnice s názvem Jak na genderovou dimenzi v obsahu výzkumu. Jde o první takto obsáhlou příručku svého druhu, která může pomoct všem, kteří se zabývají agendou genderové rovnosti. Obsahuje řadu praktických příkladů, poskytuje praktický návod, jak začlenit genderovou dimenzi v různých vědních oblastech, přibližuje, proč a kde je genderová dimenze potřeba, a ukazuje konkrétní nástroje, které můžou usnadnit práci s genderovou dimenzí. Další informace na NKC gender a věda a Jak na genderovou dimenzi v obsahu výzkumu?

Cena děkana autorům prestižních vědeckých publikací

Děkan PřF ocení autory i autorské kolektivy učebních a populárně-vědeckých textů, monografií i původních vědeckých publikací za rok 2024. Publikaci (soubor publikací) přihlašuje autor prostřednictvím webového formuláře na Portálu. Přihlášku naleznete zde. Pokud je publikace již navedena v OBD, lze při vyplňování využít automatické načtení údajů z OBD. Vytištěnou a podepsanou přihlášku je třeba vnitřní poštou doručit na Oddělení pro vědu a výzkum PřF UP k rukám Bc. Barbory Krudencové nejpozději do 24. října 2024.

Předložené publikace musí splňovat všechny následující podmínky:

  • Vědecká publikace se nachází v odborném časopise s IF, jehož hodnota je mezi prvními 10 % včetně časopisů, které patří do stejné oborové kategorie (subject class na Web of Science) jako časopis, ve kterém publikace vyšla. Podmínka musí být splněna alespoň pro jednu oborovou kategorii.
  • Hlavním nebo korespondujícím autorem je pracovník PřF UP s úvazkem alespoň 0,5 nebo student PřF UP.
  • Cena bude udělena členům autorského kolektivu, kteří v afiliaci uvedli PřF UP jako svoje hlavní pracoviště, tzn. uvedli ho na prvním místě.
  • Publikace vyšla tiskem v roce 2024. Přihlásit lze i práce vyšlé tiskem v roce 2023, pokud nebyly přihlášeny do soutěže v předešlém roce.

Čestné uznání rektora UP

Rektor Univerzity Palackého i v letošním vyhlásil ocenění zaměřené výhradně na studentky a studenty doktorských studijních programů. Návrhy na udělení Čestného uznání rektora Univerzity Palackého v Olomouci studujícím doktorských studijních programů za odborný článek mohou předkládat příslušní proděkani a proděkanky a ředitel vysokoškolského ústavu do konce října 2024.

Proděkanem na přírodovědecké fakulty je prof. Ondřej Bábek (ondrej.babek@upol.cz), kterému můžete nominaci doktorandů posílat do 30. října 2024 do 12:00. Čestné uznání je spojeno s výplatou stipendia ve výši 10 000,- Kč. Pro každou nominaci prosím vyplňte Průvodní list, a připojte odborný článek v elektronické podobě. Pozdější návrhy nebudou zohledněny.

Cena Wernera von Siemense

Byl vyhlášen už 27. ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty, pedagogy a mladé vědce z technických a přírodovědeckých oborů. V kategoriích nejlepší diplomová a dizertační práce spolu se studenty ocenění i finanční odměnu získají i vedoucí prací/školitelé. Kandidáti se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz až do 30. listopadu 2024.

Fulbrightovo stipendium

Fulbrightovo postgraduální stipendium je určeno pro studium či výzkum na úrovni Master nebo Ph.D. ve Spojených státech pro všechny obory s výjimkou klinické medicíny a programů MBA a LLM. O výzkumný pobyt v délce 4-9 měsíců můžete žádat do 1. února 2025 a je třeba si zařídit odpovídající zvací dopis z USA. Podmínkou je dokončené bakalářské studium v době uzávěrky, dobrá znalost angličtiny. Podrobnosti zde.

Zahraniční a mimouniverzitní záležitosti

Povinné ohlašování mobilit

Ohlašování mobilit je povinností každého vyjíždějícího studenta. Svůj záměr vyjet a dobu trvání mobility vždy hlaste paní Daně Gronychové (dana.gronychova@upol.cz) ze zahraničního úseku studijního oddělení přírodovědecké fakulty. Nově naleznete na webu informace o praktických stážících, které je také nutné hlásit.

O zahraničních studentech přijíždějících na odborné stáže jí rovněž musí předem informovat katedra, na kterou mají přijet.

Evidence zahraničních hostů

Povinností katedry je evidence zahraničních hostů. Navštíví-li vaši katedru zahraniční hosté, zadejte, prosím, informaci o nich do Portálu.

Návod:

  • Rozbalte si v Portálu "Všechny aplikace"
  • Klikněte na dlaždici "Přijetí hostů"
  • Stiskněte tlačítko "+Nové" a vyplňte formulář, který se vám otevře.

Stipendium pro mobility

Student, který vyjede na jakoukoli zahraniční mobilitu v trvání 30 nebo více dní (studijní pobyt, výzkumná stáž, pracovní stáž, letní škola apod.), může žádat o stipendium ve výši 5 000 Kč za každou realizovanou mobilitu. Žádost se podává před výjezdem. Tato změna se týká žádostí podaných od 1. září 2024, do té doby platila částka 3 000 Kč.

Dofinancování zahraničních stáží

Připomínáme, že lze požádat o dofinancování studentských zahraničních stáží, pokud primární zdroj nepokryje všechny nutné náklady. Vyplněný formulář žádosti (k dispozici v češtině i angličtině) zašlete vnitřní poštou k rukám Walerie Słowikové (Studijní oddělení) nebo skenem na e-mail: waleria.slowikova@upol.cz.

Volba ombudsmana

Volba ombudsmana

Studenti, zvolte si svého ombudsmana! Na základě iniciativy studentských senátorů v Akademickém senátu PřF UP byly vyhlášeny volby na nové studentské ochránce práv, kteří fungují jako poradci, mediátoři či zprostředkovatelé mezi studenty a pedagogy (např. při obtěžování či neshodách mezi studenty a pedagogy).

Studenti nominují vždy dvojici akademických pracovníků (ženu a muže). Kandidáti na ombudsmana musí pocházet z řad akademických pracovníků nebo emeritních profesorů, kteří musí být z jiného oboru (matematika a informatika, chemie, fyzika, biologie a ekologie, vědy o Zemi). Nominovaný kandidát nesmí zastávat funkci děkana, proděkana či vedoucího katedry. Nemůže být také senátorem či členem etické a disciplinární komise.

Nominace na ombudsmana může učinit každý student do půlnoci 18. října 2024 zasláním oskenovaného nominačního archu e-mailem předsedkyni studentské komory Mgr. Alžbětě Andrýskové (alzbeta.andryskova01@upol.cz) nebo odevzdáním nominačního archu do schránky Akademického senátu PřF UP v přízemí přírodovědecké fakulty (u studijního oddělení).

Po nominacích budou během týdne vyvěšeny medailonky kandidátů. Následně proběhne elektronická anketa, v níž studenti budou moci hlasovat pro dvojici na pozici ombudsmana a jeho zástupce. Na základě výsledků navrhnou studentští senátoři Akademickému senátu PřF UP vybranou dvojici kandidátů ke schválení.

Studijní záležitosti

Teaching Awards UP

Historicky poprvé mohou studenti a studentky Univerzity Palackého rozhodnout o tom, koho považují za nejlepšího učitele. Nominace oblíbených pedagogů a pedagožek, kteří mohou získat Teaching Awards UP, jsou otevřeny do 31. října 2024.

Každý student může nominovat jednoho vyučujícího. Nominovaní budou rozděleni podle délky praxe na kandidáty pro Teaching Junior Award, která je určena pedagogům s praxí do pěti let, a Teaching Senior Award pro ty, kteří již učí déle.

Jen nominační hlasy od studentů pedagogům na vítězství v soutěži nestačí. Jsou ale důležitým krokem k tomu, aby se vyučující dostal do užšího výběru. Pětice nominovaných s nejvyšším počtem hlasů z obou kategorií se pak představí před pedagogickou komisí. Ta na základě prezentace své výukové praxe a portfolia zvolí vítěze. Nejlepší vyučující z každé kategorie získá ocenění a finanční odměnu z rukou rektora během Akademického týdne UP.

Studijní plány na ak. rok 2024/2025

Seznamy přednášek (studijní plány) na akademický rok 2024/2025 jsou umístěné na webových stránkách fakulty.

Potvrzení o studiu online

Potvrzení o studiu si můžete vytisknout online přímo ze svého Portálu: Portál – ELF (Elektronické formuláře) – Potvrzení o studiu (elektronické s podpisem) – Tisk. Návod naleznete také zde.

Imatrikulace

Imatrikulace prvních ročníků bakalářských programů prezenční formy studia se uskuteční 2. a 4. října 2024. Podrobné informace najdete zde.

Zápis předmětů do STAGu

Zápis předmětů do STAGu pro akademický rok 2024/2025 je nutné udělat do 30. září 2024.

Žádosti o uznání předmětů

Řádně vyplněné žádosti o uznání předmětů je třeba odevzdat na studijním oddělení nejpozději do 25. října 2024.

Promoce bakalářského a navazujícího magisterského studia

Žádáme absolventy, kteří se budou chtít zúčastnit listopadových promocí (v termínu 1. listopadu 2024), aby se nahlásili do konce září e-mailem své studijní referentce. Na stránce během října najdete i přesný harmonogram promocí.

Studijní plán studenta 1. ročníku doktorského studia

Žádáme studenty prvních ročníků doktorských studijních programů, aby do 30. září 2024 odevzdali studijní plány a vytištěné Zadání dizertační práce ze STAGu. Studijní plán musí být podepsaný studentem, školitelem a předsedou oborové komise. Zároveň žádáme studenty, aby si zadali téma disertační práce do STAGu a odevzdali je spolu se studijním plánem na studijním oddělení.

Centrum podpory studentů se specifickými potřebami

Centrum podpory studentů se specifickými potřebami nabízí zpřístupňování univerzitního prostředí pro studenty se specifickými potřebami, kteří studují na Univerzitě Palackého v Olomouci. Cílem je zvýšit studijní komfort studentů a zmírnit případné obtíže při studiu. V případě, že vás trápí osobní, studijní, pracovní nebo jiné problémy, a cítíte potřebu je řešit, můžete využít několik odborných a specializovaných pracovišť, která jsou zaměřena na pomoc při krátkodobých i dlouhodobějších nesnázích. Tyto jsou až na výjimky poskytovány zcela zdarma. Bližší informace zde.

Studentská vědecká konference - Chémia a technológie pre život

26. studentská vědecká konference se uskuteční ve středu 20. listopadu 2024 na Fakultě chemické a potravinářské techologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Proběhne na ní soutěž o nejlepší studentskou vědeckou práci studentů 1. a 2. stupně vysokoškolského studia v plánovaných 25 sekcích v oblasti chemie, biotechnologie, chemické a potravinářské technologie.

Různé

Noc vědců

Jeden večer, desítky míst napříč celým Českem a pestrý program pro děti i dospělé, který představí vědu zábavným a hravým způsobem. Noc vědců, která se uskuteční 27. září 2024, se letos inspirovala dílem Franze Kafky a za hlavní téma si zvolila Proměnu. Návštěvníky čekají interaktivní pokusy, zábavné hry a kvízy, napínavé projekce i přednášky nabité překvapivými objevy. To vše zcela zdarma.

Hackathon

Máte nápad, který pomůže zkvalitnit život v Olomouckém kraji? Přihlaste se do druhého ročníku Hackathonu! Pracovat můžete na svém tématu nebo určených....

  • Adaptace města Olomouc na klimatickou změnu
  • Bezpečná a udržitelná univerzita
  • Kam na střední? Jak je to s dostupností škol v kraji
  • Atraktivita Olomouckého kraje ve vědě, výzkumu a inovacích

Týmy se mohou přihlásit do 4. října 2024, jednotlivci do 11. října 2024. Vyhrát můžete finanční odměny ve formě stipendií a voucherů (u vítězných týmů přesahující 100 000 Kč), vzdělávací a mentorské vouchery pro finální realizaci projektů či věcné ceny.

MEET UP

K začátku akademického roku patří už tradičně MEET UP. Letošní ročník se uskuteční v úterý 24. září na nádvoří Zbrojnice. Odpolední a večerní program nabídne vystoupení buskerů, rockerů i cimbálovky, vedle stánků studentských spolků a univerzitních organizací tu najdete gastrozónu a v nabídce nechybí ani projížďka lodí a silent disco. Součástí programu bude také představení laureátů Cen pro dobrovolníky za rok 2024. Více na meetup.upol.cz.

Součástí MEET UPu bude i bazar Udržitelné univerzity. Udělejte si se začátkem semestru doma pořádek a přineste nám oblečení, knihy a studijní materiály a domácí potřeby, které již nevyužijete, ale jsou stále funkční a nepoškozené. Přinést je můžete předem do Studentského klubu nebo přímo na místo – podrobnosti najdete tady

Spolkoslet

Jste nadšení studenti a chcete se rozvíjet i nad rámec výuky? Potkat nové lidi se stejným zaměřením? Získat nové skills? Přijďte v úterý 8. října 2024 na Spolkoslet, kde se Vám představí nejlepší studentské spolky na univerzitě!

Těšíme se na Vás v atriu přírodovědecké fakulty od 9:30 do 16:00.

Vyhrň rukáv, Daruj krev s rektorem

Souboj, ve kterém je vítězem každý - to je Vyhrň rukáv, akce, v níž studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého darují krev a přispívají tak k záchraně lidských životů. Čtvrtý ročník celouniverzitního klání se propojí s další tradiční akcí Daruj krev s rektorem. Vše odstartuje v pondělí 30. září v 7:30 v prostorách Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Více zde.

Bílá pastelka

V letošním roce slaví sbírka Bílá pastelka 25. výročí svého trvání. Pro celostátní sbírku, která se uskuteční ve dnech 14. až 16. října, hledá organizace dobrovolníky pro prodej pastelek. Výtěžek sbírky podpoří výukové programy pro zrakově postižené, kteří se učí zvládat samostatnou chůzi s bílou holí a žijí v podmínkách ztráty či vážného poškození zraku. Pokud máte zájem, přihlaste se co nejdříve - tel: 585 428 111, 608 572 351, e-mail: sevcikova@tyfloservis.cz.

Nové vnitřní normy

Dnem 25. září 2024 nabývá účinnosti níže uvedená vnitřní norma UP:

R-B-24/14 – Statut Cen za vynikající vzdělávací činnost na UP  

Další Zpravodaj vyjde v úterý 8. října 2024.

 

 

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)