Věda a výzkum
MŠMT – výzva Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2025
Výzva podporuje aktivity v oblasti vzdělávání, rozvoje vědomostí a dovedností žáků v zájmovém a neformálním vzdělávání. Věcným zaměřením Výzvy je primárně podpora nadaných žáků základních a středních škol, podpora rozvoje jejich nadání a jejich kompetencí potřebných v kontextu technologického pokroku a současných trendů v oblastech digitalizace, automatizace a robotizace
Cílem Výzvy je:
a) podpořit vznik nových zájmových a neformálních vzdělávacích aktivit s vysokou odbornou úrovní zacílených na rozvoj nových metod a forem vzdělávání a reagujících na aktuální vývoj technologií, které budou připravovat budoucí pracovníky pro zvládnutí nových technologií,
b) posilovat zájem a motivaci žáků pro zvyšování své vědomostní úrovně nad rámec školních vzdělávacích programů,
c) propojovat vzdělávání žáků v jednotlivých vzdělávacích oblastech zejména v technických a přírodovědných oborech a vytvořit předpoklady pro přípravu dostatečného počtu špičkových odborníků v preferovaných oborech.
Deadline je 29. října 2024, zelené košilky a projektové návrhy/stručné informace o projektu dodejte nejpozději 25. října 2024. Bližší informace naleznete na webu MŠMT. Přílohy potřebné k projektové žádosti si vyžádejte e-mailem na tea.pokorna@upol.cz.
Horizon Europe/ERC - Národní informační den o grantech ERC
Národní informační den proběhne 22. října 2024 ve Vlasteneckém sále rektorátu Univerzity Karlovy. Cílem akce je seznámit potenciální žadatele i zástupce vědeckých institucí se základními pravidly a způsobem hodnocení v rámci aktuálně vyhlášeného pracovního programu ERC 2025. Registrovat se, je možné nejpozději do 15. října 2024 (či do naplnění kapacity).
Seminář „Jak na financování projektů mezinárodní spolupráce“
Na tomto semináři, který pořádá Pardubický kraj a Eurocentrum Pardubice, bude prezentováno široké spektrum mezinárodních programů a fondů (např. Interreg, Horizon Europe, International Visegrad fund a další). Seminář se koná dne 21. října 2024 od 9:00 do 15:30 hodin v sále Jana Kašpara na Krajském úřadě Pardubického kraje. Účast na semináři je bezplatná, je nutná registrace do 14. října 2024.
Interreg CENTRAL EUROPE – webinář k 3. výzvě
Třetí výzva programu Interreg CENTRAL EUROPE je zaměřená na hledání průkopnických řešení pro okrajové a zaostalé oblasti, aby se staly atraktivnějšími pro život a práci. Výzva bude mít specifické územní, ale i tematické zaměření a bude se týkat projektů malého rozsahu. Webinář je plánován na 15. října 2024 od 10:00 do 11:30 a je nutné se na něj registrovat.
Projektové smlouvy a dodatky
Oddělení projektové podpory PřF UP si dovoluje požádat řešitele/spoluřešitele projektů, aby dodávali projektové smlouvy a dodatky s přílohami klíčovému uživateli (silvie.savrnakova@upol.cz) k vložení do CESu, v jejichž vzorech (ne originálu) bude již vyznačen obsah určený k utajení informací (tzv. začernění) jako je obchodní tajemství apod. Tento popis může být uveden ve stručnosti i na košilce (Formulář žádosti o podpis smlouvy/dodatku rektorem, vložení poznámky během zakládání do položky „Při uveřejnění znečitelnit pasáž“) nebo e-mailem, jak tomu bylo doposud. Informace sloužící k utajení je vhodné odsouhlasit si s dalšími smluvními partnery předem nebo konzultovat s právním oddělením (PO RUP) formou vznesení požadavku na toto pracoviště. Při zveřejnění do RS MVČR PO RUP standardně začerňuje osobní údaje na smlouvách a dodatcích (to platí nadále).
MZe - Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2024–2032, ZEMĚ II
Termín vyhlášení nové veřejné soutěže: březen/duben 2025. Více na stránce poskytovatele.
MPO - Aplikace – Mezinárodní spolupráce
Výzva Aplikace – Mezinárodní spolupráce je zaměřená na získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb prostřednictvím projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, které jsou realizovány v rámci mezinárodní spolupráce. Fakultní uzávěrka 23. listopadu 2026. Více na stránce poskytovatele.
Program TWIST
Ministerstvo průmyslu a obchodu přichází s nástupcem TWIST současných dotačních programů TREND a The Country for the Future. Program je realizovaný formou veřejných soutěží a je zaměřen na podporu projektů průmyslového výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a na zavádění výsledků do praxe. Doba trvání programu: 1. ledna 2025 – 31. prosince 2031. Strategické technologie v rámci RIS3: umělá inteligence, kvantové technologie, polovodiče a mikroelektronika.Termín vyhlášení a odkaz na výzvu bude upřesněn.
TA ČR - Harmonogram výzev pro rok 2024 – 2026
Harmonogram 2024-2026 na stránce poskytovatele.
TA ČR - Clean Energy Transition (CET) Call 2024: Mezinárodní výzva
Výzva Partnerství CET Call 2024 zaměřena na výzkum v oblasti energetické transformace (čisté energie). Jejím cílem je přispět k záměru EU stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Za tímto účelem Partnerství vytvořilo v rámci této výzvy 6 tematických konfigurací, tzv. „Transition Initiatives (TRIs)“. Fakultní uzávěrka 14. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.
TA ČR - Mezinárodní výzva Water4All Call 2024
Třetí mezinárodní výzva v rámci Evropského partnerství Water4All Call 2024: Water for Circular Economy je zaměřená na udržitelné hospodaření s vodními zdroji a klade si za cíl zlepšení bezpečnosti vodních zdrojů v dlouhodobém horizontu. Fakultní uzávěrka 6. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.
TA ČR - Partnerství pro biodiverzitu Call 2024: Mezinárodní výzva
Čtvrtá mezinárodní výzva evropského Partnerství pro biodiverzitu Call 2024: “Biodiversity and Transformative Change – BiodivTransform”, kterou vyhlašuje strategická síť Biodiversa+, je zaměřena na výzkum v oblasti biodiverzity a transformativních změn a cílí na interdiscplinární projekty, které přispějí k výzkumu transformativních procesů a v konečném důsledku k zastavení úbytku biodiverzity. Fakultní uzávěrka 1. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.
TA ČR - Program THÉTA 2: Vyhlášení 2. veřejné soutěže
Technologická agentura České republiky vyhlásila druhou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2. Veřejná soutěž je zaměřena na naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru v souladu se schválenými strategickými materiály. Fakultní uzávěrka 16. října 2024) Více na stránce poskytovatele. Před podáním návrhu projektu za UP je nezbytný souhlas děkana a tajemníka fakulty s podáním formou zelené košilky a stručné informace k projektu. V případě dotazů kontaktujte silvie.savrnakova@upol.cz
Cena děkana autorům prestižních vědeckých publikací
Děkan PřF ocení autory i autorské kolektivy učebních a populárně-vědeckých textů, monografií i původních vědeckých publikací za rok 2024. Publikaci (soubor publikací) přihlašuje autor prostřednictvím webového formuláře na Portálu. Přihlášku naleznete zde. Pokud je publikace již navedena v OBD, lze při vyplňování využít automatické načtení údajů z OBD. Vytištěnou a podepsanou přihlášku je třeba vnitřní poštou doručit na Oddělení pro vědu a výzkum PřF UP k rukám Bc. Barbory Krudencové nejpozději do 24. října 2024.
Předložené publikace musí splňovat všechny následující podmínky:
- Vědecká publikace se nachází v odborném časopise s IF, jehož hodnota je mezi prvními 10 % včetně časopisů, které patří do stejné oborové kategorie (subject class na Web of Science) jako časopis, ve kterém publikace vyšla. Podmínka musí být splněna alespoň pro jednu oborovou kategorii.
- Hlavním nebo korespondujícím autorem je pracovník PřF UP s úvazkem alespoň 0,5 nebo student PřF UP.
- Cena bude udělena členům autorského kolektivu, kteří v afiliaci uvedli PřF UP jako svoje hlavní pracoviště, tzn. uvedli ho na prvním místě.
- Publikace vyšla tiskem v roce 2024. Přihlásit lze i práce vyšlé tiskem v roce 2023, pokud nebyly přihlášeny do soutěže v předešlém roce.
Nominace na Čestné uznání rektora pro studující DSP
Do konce října lze prostřednictvím příslušných proděkanek a proděkanů podávat návrhy na udělení Čestného uznání rektora Univerzity Palackého v Olomouci studujícím doktorských studijních programů za odborný článek. Čestné uznání je možné udělit za odborné články z aktuálního či předcházejícího roku. Předkladatelem návrhu může být pouze proděkanka či proděkan zodpovídající za agendu doktorských studií na fakultě, kde je autor odborného článku navrženého na udělení ocenění zapsán ke studiu, nebo ředitel VŠÚ za daných podmínek. Ocenění je spojeno s finanční odměnou formou mimořádného stipendia.
Zahraniční a mimouniverzitní záležitosti
Povinné ohlašování mobilit
Ohlašování mobilit je povinností každého vyjíždějícího studenta. Svůj záměr vyjet a dobu trvání mobility vždy hlaste paní Daně Gronychové (dana.gronychova@upol.cz) ze zahraničního úseku studijního oddělení přírodovědecké fakulty. Nově naleznete na webu informace o praktických stážících, které je také nutné hlásit.
O zahraničních studentech přijíždějících na odborné stáže jí rovněž musí předem informovat katedra, na kterou mají přijet.
Evidence zahraničních hostů
Povinností katedry je evidence zahraničních hostů. Navštíví-li vaši katedru zahraniční hosté, zadejte, prosím, informaci o nich do Portálu.
Návod:
- Rozbalte si v Portálu "Všechny aplikace"
- Klikněte na dlaždici "Přijetí hostů"
- Stiskněte tlačítko "+Nové" a vyplňte formulář, který se vám otevře.
Stipendium pro mobility
Student, který vyjede na jakoukoli zahraniční mobilitu v trvání 30 nebo více dní (studijní pobyt, výzkumná stáž, pracovní stáž, letní škola apod.), může žádat o stipendium ve výši 5 000 Kč za každou realizovanou mobilitu. Žádost se podává před výjezdem.
Dofinancování zahraničních stáží
Připomínáme, že lze požádat o dofinancování studentských zahraničních stáží, pokud primární zdroj nepokryje všechny nutné náklady. Vyplněný formulář žádosti (k dispozici v češtině i angličtině) zašlete vnitřní poštou k rukám Walerie Słowikové (Studijní oddělení) nebo skenem na e-mail: waleria.slowikova@upol.cz.
Volba ombudsmana
Volba ombudsmana
Studenti, zvolte si svého ombudsmana! Na základě iniciativy studentských senátorů v Akademickém senátu PřF UP byly vyhlášeny volby na nové studentské ochránce práv, kteří fungují jako poradci, mediátoři či zprostředkovatelé mezi studenty a pedagogy (např. při obtěžování či neshodách mezi studenty a pedagogy).
Studenti nominují vždy dvojici akademických pracovníků (ženu a muže). Kandidáti na ombudsmana musí pocházet z řad akademických pracovníků nebo emeritních profesorů, kteří musí být z jiného oboru (matematika a informatika, chemie, fyzika, biologie a ekologie, vědy o Zemi). Nominovaný kandidát nesmí zastávat funkci děkana, proděkana či vedoucího katedry. Nemůže být také senátorem či členem etické a disciplinární komise.
Nominace na ombudsmana může učinit každý student do půlnoci 18. října 2024 zasláním oskenovaného nominačního archu e-mailem předsedkyni studentské komory Mgr. Alžbětě Andrýskové (alzbeta.andryskova01@upol.cz) nebo odevzdáním nominačního archu do schránky Akademického senátu PřF UP v přízemí přírodovědecké fakulty (u studijního oddělení).
Po nominacích budou během týdne vyvěšeny medailonky kandidátů. Následně proběhne elektronická anketa, v níž studenti budou moci hlasovat pro dvojici na pozici ombudsmana a jeho zástupce. Na základě výsledků navrhnou studentští senátoři Akademickému senátu PřF UP vybranou dvojici kandidátů ke schválení.
Studijní záležitosti
Studijní plány na ak. rok 2024/2025
Seznamy přednášek (studijní plány) na akademický rok 2024/2025 jsou umístěné na webových stránkách fakulty.
Potvrzení o studiu online
Potvrzení o studiu student najde po přihlášení do Portálu UP pod dlaždicí ELF (Elektronické formuláře), kde se po kliknutí na tlačítko Tisk vytvoří soubor ve formátu PDF.
Žádosti o uznání předmětů
Řádně vyplněné žádosti o uznání předmětů je třeba odevzdat na studijním oddělení nejpozději do 25.října 2024.
Promoce bakalářského a navazujícího magisterského studia
Žádáme absolventy, kteří se budou chtít zúčastnit listopadových promocí (v termínu 1. listopadu 2024), aby se nahlásili do konce září e-mailem své studijní referentce. Na stránce během října najdete i přesný harmonogram promocí.
Studijní plán studenta 1. ročníku doktorského studia
Žádáme studenty prvních ročníků doktorských studijních programů, aby do 30. září 2024 odevzdali studijní plány a vytištěné Zadání dizertační práce ze STAGu. Studijní plán musí být podepsaný studentem, školitelem a předsedou oborové komise. Zároveň žádáme studenty, aby si zadali téma disertační práce do STAGu a odevzdali je spolu se studijním plánem na studijním oddělení.
Mimořádná stipendia doktorandům za publikační aktivity
V roce 2024 bude Přírodovědecká fakulta UP udělovat jednorázová mimořádná stipendia autorům prestižních publikací z řad studentů DSP studujících v řádné době studia (1. až 4. ročník). Mimořádné stipendium za publikační činnost bude přiznáno doktorandům, kteří v roce 2024 vykáží publikaci jako první nebo korespondující autor s afiliací na PřF UP v časopise registrovaném v prvním nebo druhém kvartilu dané oborové kategorie (Q1 nebo Q2 in Subject Category, SC) podle Journal Citation Reports©. Spadá-li časopis do více SC, bude počítána SC s nejvyšším percentilem. Publikace musí mít rok vydání 2024 nebo musí být před odevzdáním žádosti přijata k tisku. Za konkrétní publikaci lze autorovi přiznat stipendium pouze jednou. Jeden autor může žádat o stipendium za více než jednu publikaci.
Žádosti o stipendia prosím předávejte na Studijní oddělení Děkanátu PřF UP (Mgr. Martina Karásková, Marcela Vykydalová) do 15. listopadu 2024. Stipendia budou vyplacena jednorázově v následujícím výplatním termínu. Výše stipendia bude závislá na počtu přijatých žádostí a percentilu pořadí časopisu v SC.
Žádost o stipendium bude obsahovat:
- jméno a příjmení studenta
- e-mailovou adresu studenta
- studijní program / obor a ročník studia
- jméno, příjmení a e-mailovou adresu školitele, případně souhlas a podpis školitele
- plnou citaci, včetně DOI, publikace, která je předmětem žádosti
- potvrzení o přijetí k tisku v případě publikací v tisku
- plný text (Pre-proof) publikace
Nastartujte svoji kariéru na prestižní světové univerzitě
Nadace Experientia spouští už 13. ročník soutěže o roční stipendia na zahraniční stáže na prestižních světových univerzitách pro mladé vědkyně a vědce, kteří mají nebo brzy budou mít ukončené Ph.D. Podmínkou je věk do 35 let a co nejzajímavější projekt z oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. Kontaktujte už nyní své vysněné zahraniční pracoviště, pošlete nám do soutěže svůj projekt a zařaďte se mezi naše velice úspěšné stipendisty a stipendistky, kteří bádají po celém světě a publikují v nejlepších odborných časopisech včetně Nature. Deadline podání přihlášek je 15. března 2025.
Založte si výzkumnou skupinu se start-up grantem
Nadace Experientia vyhlašuje další ročník soutěže o tříletý start-up grant ve výši 2 milionů korun ročně pro mladé vědkyně a vědce pracující v oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. Výzkumné skupiny podpořené Nadací Experientia už vznikly na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, na VŠCHT a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jste-li mladým vědcem či vědkyní (máte max. 7 let od ukončení Ph.D. studia) s minimálně roční zahraniční zkušeností, pošlete nám do soutěže o založení vlastní výzkumné skupiny i svůj projekt. Kontaktujte už nyní hostitelskou instituci, na níž byste chtěli založit svoji výzkumnou skupinu. Hostitelská instituce věnuje příjemci grantu dalších 700 tisíc Kč ročně navíc. Deadline podání přihlášek je 15. března 2025. Více zde.
Praxe a stáže v Pevnosti poznání
Zapojte se do činnosti Pevnosti poznání a získejte tak zkušenosti s realizací popularizačních aktivit v instituci neformálního vzdělávání. Příprava a realizace vzdělávacích programů či popularizačních akcí nebo výroba didaktických pomůcek, to vše patří do portfolia fakultního science centra. Při splnění konkrétních požadavků je možné uznat splnění následujících předmětů:
- KEF/AP Asistentská praxe
- KEF/ISPP Interaktivní seminář v Pevnosti poznání
- KHI/LP Lektorská praxe
V případě zájmu kontaktujte vedoucí koordinátorku Šárku Kostkovou prostřednictvím e-mailu: sarka.kostkova@upol.cz.
Podcastový seriál
Fakultní podcast Věda očima ženy – Eliška Zgarbová
Podcastový seriál Věda očima ženy představuje ženy – vědkyně z přírodovědecké fakulty, jež se významně podílejí na výzkumu i přípravě studentů vysokých škol a doktorandského studia.
Aktuálně si můžete poslechnout Elišku Zgarbovou, která v současné době věnuje Molekulární a buněčné biologii, konkrétně vlivu derivátu na aktivity Aryl uhlovodíkového receptoru (AhR) v prostatických liniích. V roce 2023 se stala celkovou vítězkou jubilejního dvacátého ročníku Studentské vědecké soutěže O cenu děkana, v roce 2024 se v národním finále mezinárodní soutěže FameLab umístila na skvělém třetím místě. Rozhovor najdete na YouTube kanálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Různé
Děkanské a rektorské volno
Děkan přírodovědecké fakulty uděluje členům akademické obce a zaměstnancům fakulty ve dnech 27. prosince 2024 a 2. a 3. ledna 2025 děkanské volno. Rektorské volno je stanoveno v harmonogramu akademického roku na 23. prosince a 30. a 31. prosince 2024.
Plody podzimu
Zveme vás na letošní poslední přírodovědný zážitkový program určený pro rodiče a děti (ve věku 4 až 10 let), které se 10. října od 16:00 do 17:30 mohou seznámit s plody stromů, keřů a s bylinkami, jež pomáhají při nachlazení. Dozví se také, jak rostliny a živočichové přečkávají zimu. Bližší informace nebo rovnou rezervace místa je možné u lektorky Alice Losík Hákové, e-mail: alicehakova@gmail.com. Akce se koná zdarma.
Botanická zahrada - Ondřej Michálek
V botanické zahradě přírodovědecké fakultě se od 15. října koná výstava prací Ondřeje Michálka, předního českého grafika působícího na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP. Přijďte se podívat na vernisáž v 17:00, výstava pak bude přístupná až do konce ledna 2025.
Kulatý stůl - Postkonfliktní rekonstrukce a rozvoj
Na poválečnou obnovu a rozvoj Ukrajiny bude zaměřen první ročník Kulatého stolu nazvaného Postkonfliktní rekonstrukce a rozvoj, který 17. října 2024 pořádá katedra rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty UP v Pevnosti poznání. Tato akce naváže na mikrokreditní program celoživotního vzdělávání, který proběhl od února do dubna ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM).
InkluDen
Univerzita Palackého se letos poprvé připojuje ke Světovému dni inkluze a 10. října pořádá InkluDen. Program propojuje různé aspekty vědy, umění a osobního rozvoje s cílem vytvářet mosty mezi lidmi, podporovat rovnost a vytvářet příjemnější prostředí.
Součástí InkluDne je například workshop Balancování s work-life balance, který je určený zejména personalistkám a vedoucím pracovníkům/pracovnicím nebo divadelní představení Matkabaret. Vědkyně zveme na Snídani s vědou, neformální diskusi nad možnostmi a bariérami kariéry žen ve vědě. Celý program je ZDE.
Výroční přednáška k poctě J. L. Fischera
Výroční přednášku k poctě J. L. Fischera nazvanou Metamorfózy těla, duše a ducha ekonomie přednese významný český ekonom, filozof a vysokoškolský učitel Tomáš Sedláček. Přednáška se uskuteční v kině Metropol 7. listopadu 2024 od 17:00 do 19:00.
Nové vnitřní normy
Dnem 8. října 2024 nabývá účinnosti níže uvedená vnitřní norma UP:
K-B-24/17 – Provedení inventarizace majetku, materiálových a dokladových inventarizací na UP v roce 2024
Dnem 2. prosince 2024 nabývá účinnosti níže uvedená vnitřní norma PřF UP:
PřF-B-24/05 – Děkanské volno
Další Zpravodaj vyjde v pondělí 21. října 2024.