Věda a výzkum
AZV - Změna termínu pro vyhlášení příští veřejné soutěže
Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky informuje o změně termínu pro vyhlášení příští veřejné soutěže. Veřejnou soutěž - VES 2026 bude vyhlašovat tak, aby podpořené projekty mohly být řešeny již od 1. 1. 2026, to znamená v délce trvání projektů 48 měsíců. Vyhlášení VES 2026 se předpokládá v prvním únorovém týdnu, deadline pro podávání projektových návrhů potom v druhé polovině března 2025. Více na stránkách AZV – Změna termínu pro vyhlášení příští veřejné soutěže.
GA ČR – výzva pro podávání polsko-českých projektů
Grantová agentura České republiky (GA ČR) ve spolupráci s polskou agenturou National Science Centre (NCN) vyhlásila výzvu pro podávání návrhů projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. GA ČR v této výzvě vystupuje v roli partnerské organizace – projekty hodnotí NCN a GA ČR hodnocení přejímá.
Českou část přihlášky je možné podávat nejpozději do 23. prosince 2024, do 7 dnů po oficiálním deadlinu, který NCN pro polské uchazeče stanovila na 16. prosince 2024.
Fakultní termíny:
16. prosince 2024 – Stručné info o projektu (příp. draft návrhu projektu) a originál vyplněné zelené košilky – podepsané navrhovatelem a vedoucím pracoviště/katedry – doručit na OPP, Mgr. Ľubica Korcanová interní poštou nebo osobně.
19. prosince 2024 – finální verzi projektového návrhu zaslat emailem na adresu lubica.korcanova@upol.cz Pravidla pro podávání návrhů projektů naleznete v záložce Zadávací dokumentace.
Více informací o této výzvě najdete na stránkách GA ČR.
Interreg CENTRAL EUROPE
V úterý 15. října 2024 byla spuštěna již třetí výzva nadnárodního schématu Interreg CENRAL EUROPE, která je tentokrát úzce zaměřena na téma podpory tzv. projektů malého rozsahu (small-scale projects). V rámci této výzvy mohou být vysoké školy pouze jedním z partnerů - nikoliv hlavním žadatelem.
Podpořeny budou takové projektové návrhy, které nabídnou průkopnické řešení pro okrajové a zaostalé oblasti zvyšující jejich atraktivitu pro život a práci.
Oblasti, na které mají být projekty zaměřeny, musí vykazovat jednu nebo více z následujících charakteristik:
- nízký hospodářský potenciál;
- špatný přístup ke službám obecného zájmu, často ovlivněný demografickými změnami;
- pokles významu, vlivu nebo propojení.
Z hlediska formálních požadavků je třeba splnit tyto principy:
1) partnerství - alespoň 3 partneři ze tří zemí, přičemž alespoň 2 z nich jsou z regionu střední Evropy
2) délka realizace - mezi 12 až 24 měsíci
3) rozpočet - maximálně 800 000 EUR celkem za projekt - 80 % hrazeno z dotace ERDF
Uzávěrka příjmu projektových žádostí je stanovena do 10. prosince 2024 16:00 (CET).
V případě zájmu o zapojení do této výzvy kontaktujte Ing. Teu Pokornou, OPP, Děkanát PřF 6.004, klapka - 4022, tea.pokorna@upol.cz. Více informací je k dispozici na webových stránkách programu a výzvy ZDE.
Projektové smlouvy a dodatky
Oddělení projektové podpory PřF UP si dovoluje požádat řešitele/spoluřešitele projektů, aby dodávali projektové smlouvy a dodatky s přílohami klíčovému uživateli (silvie.savrnakova@upol.cz) k vložení do CESu, v jejichž vzorech (ne originálu) bude již vyznačen obsah určený k utajení informací (tzv. začernění) jako je obchodní tajemství apod. Tento popis může být uveden ve stručnosti i na košilce (Formulář žádosti o podpis smlouvy/dodatku rektorem, vložení poznámky během zakládání do položky „Při uveřejnění znečitelnit pasáž“) nebo e-mailem, jak tomu bylo doposud. Informace sloužící k utajení je vhodné odsouhlasit si s dalšími smluvními partnery předem nebo konzultovat s právním oddělením (PO RUP) formou vznesení požadavku na toto pracoviště. Při zveřejnění do RS MVČR PO RUP standardně začerňuje osobní údaje na smlouvách a dodatcích (to platí nadále).
TA ČR - Program PRODEF: Oznámení předběžných parametrů 1. veřejné soutěže, PP2
Veřejná soutěž je zaměřena na projekty aplikovaného výzkumu a inovací v oblastech moderních nastupujících a přelomových technologiích, které lze využít pro potřeby Armády České republiky. Dále půjde o projekty směřující obsahově do oblastí, jež jsou v souladu s klíčovými technologiemi z hlediska zajištění podstatných bezpečnostních zájmů státu. Více na stránce poskytovatele. Vyhlášení 23. října 2024.
TA ČR - Clean Energy Transition (CET) Call 2024: Mezinárodní výzva
Výzva Partnerství CET Call 2024 zaměřena na výzkum v oblasti energetické transformace (čisté energie). Jejím cílem je přispět k záměru EU stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Za tímto účelem Partnerství vytvořilo v rámci této výzvy 6 tematických konfigurací, tzv. „Transition Initiatives (TRIs)“. Fakultní uzávěrka 14. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.
TA ČR - Mezinárodní výzva Water4All Call 2024
Třetí mezinárodní výzva v rámci Evropského partnerství Water4All Call 2024: Water for Circular Economy je zaměřená na udržitelné hospodaření s vodními zdroji a klade si za cíl zlepšení bezpečnosti vodních zdrojů v dlouhodobém horizontu. Fakultní uzávěrka 6. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.
TA ČR - Partnerství pro biodiverzitu Call 2024: Mezinárodní výzva
Čtvrtá mezinárodní výzva evropského Partnerství pro biodiverzitu Call 2024: “Biodiversity and Transformative Change – BiodivTransform”, kterou vyhlašuje strategická síť Biodiversa+, je zaměřena na výzkum v oblasti biodiverzity a transformativních změn a cílí na interdiscplinární projekty, které přispějí k výzkumu transformativních procesů a v konečném důsledku k zastavení úbytku biodiverzity. Fakultní uzávěrka 1. listopadu 2024. Více na stránce poskytovatele.
Před podáním návrhu projektu za UP je nezbytný souhlas děkana a tajemníka fakulty s podáním formou zelené košilky a stručné informace k projektu.V případě dotazů kontaktujte silvie.savrnakova@upol.cz.
Cena děkana autorům prestižních vědeckých publikací
Děkan PřF ocení autory i autorské kolektivy učebních a populárně-vědeckých textů, monografií i původních vědeckých publikací za rok 2024. Publikaci (soubor publikací) přihlašuje autor prostřednictvím webového formuláře na Portálu. Přihlášku naleznete zde. Pokud je publikace již navedena v OBD, lze při vyplňování využít automatické načtení údajů z OBD. Vytištěnou a podepsanou přihlášku je třeba vnitřní poštou doručit na Oddělení pro vědu a výzkum PřF UP k rukám Bc. Barbory Krudencové nejpozději do 24. října 2024.
Předložené publikace musí splňovat všechny následující podmínky:
- Vědecká publikace se nachází v odborném časopise s IF, jehož hodnota je mezi prvními 10 % včetně časopisů, které patří do stejné oborové kategorie (subject class na Web of Science) jako časopis, ve kterém publikace vyšla. Podmínka musí být splněna alespoň pro jednu oborovou kategorii.
- Hlavním nebo korespondujícím autorem je pracovník PřF UP s úvazkem alespoň 0,5 nebo student PřF UP.
- Cena bude udělena členům autorského kolektivu, kteří v afiliaci uvedli PřF UP jako svoje hlavní pracoviště, tzn. uvedli ho na prvním místě.
- Publikace vyšla tiskem v roce 2024. Přihlásit lze i práce vyšlé tiskem v roce 2023, pokud nebyly přihlášeny do soutěže v předešlém roce.
Čestné uznání rektora UP
Rektor Univerzity Palackého i v letošním vyhlásil ocenění zaměřené výhradně na studentky a studenty doktorských studijních programů. Návrhy na udělení Čestného uznání rektora Univerzity Palackého v Olomouci studujícím doktorských studijních programů za odborný článek mohou předkládat příslušní proděkani a proděkanky a ředitel vysokoškolského ústavu do konce října 2024.
Proděkanem na přírodovědecké fakulty je prof. Ondřej Bábek (ondrej.babek@upol.cz), kterému můžete nominaci doktorandů posílat do 30. října 2024 do 12:00. Čestné uznání je spojeno s výplatou stipendia ve výši 10 000,- Kč. Pro každou nominaci prosím vyplňte Průvodní list, a připojte odborný článek v elektronické podobě. Pozdější návrhy nebudou zohledněny.
Cena Wernera von Siemense
Byl vyhlášen už 27. ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty, pedagogy a mladé vědce z technických a přírodovědeckých oborů. V kategoriích nejlepší diplomová a dizertační práce spolu se studenty ocenění i finanční odměnu získají i vedoucí prací/školitelé. Kandidáti se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz až do 30. listopadu 2024.
Fulbrightovo stipendium
Fulbrightovo postgraduální stipendium je určeno pro studium či výzkum na úrovni Master nebo Ph.D. ve Spojených státech pro všechny obory s výjimkou klinické medicíny a programů MBA a LLM. O výzkumný pobyt v délce 4-9 měsíců můžete žádat do 1. února 2025 a je třeba si zařídit odpovídající zvací dopis z USA. Podmínkou je dokončené bakalářské studium v době uzávěrky, dobrá znalost angličtiny. Podrobnosti zde.
Zahraniční a mimouniverzitní záležitosti
Povinné ohlašování mobilit
Ohlašování mobilit je povinností každého vyjíždějícího studenta. Svůj záměr vyjet a dobu trvání mobility vždy hlaste paní Daně Gronychové (dana.gronychova@upol.cz) ze zahraničního úseku studijního oddělení přírodovědecké fakulty. Nově naleznete na webu informace o praktických stážících, které je také nutné hlásit.
O zahraničních studentech přijíždějících na odborné stáže jí rovněž musí předem informovat katedra, na kterou mají přijet.
Evidence zahraničních hostů
Povinností katedry je evidence zahraničních hostů. Navštíví-li vaši katedru zahraniční hosté, zadejte, prosím, informaci o nich do Portálu.
Návod:
- Rozbalte si v Portálu "Všechny aplikace"
- Klikněte na dlaždici "Přijetí hostů"
- Stiskněte tlačítko "+Nové" a vyplňte formulář, který se vám otevře.
Stipendium pro mobility
Student, který vyjede na jakoukoli zahraniční mobilitu v trvání 30 nebo více dní (studijní pobyt, výzkumná stáž, pracovní stáž, letní škola apod.), může žádat o stipendium ve výši 5 000 Kč za každou realizovanou mobilitu. Žádost se podává před výjezdem. Podrobnosti zde.
Dofinancování zahraničních stáží
Připomínáme, že lze požádat o dofinancování studentských zahraničních stáží, pokud primární zdroj nepokryje všechny nutné náklady. Vyplněný formulář žádosti (k dispozici v češtině i angličtině) zašlete vnitřní poštou k rukám Walerie Słowikové (Studijní oddělení) nebo skenem na e-mail: waleria.slowikova@upol.cz.
Akademický senát
Řádné zasedání Akademického senátu PřF UP se uskuteční 13. listopadu 2024 od 13:00 ve velké zasedací místnosti děkanátu. Podklady k zasedání i odkaz na stream, který bude k dispozici v daném čase zasedání, naleznete zde.
Volba ombudsmana
Studenti, blíží se volba ombudsmana! Od 23. října 10:00 do 29. října 10:00 bude probíhat online volba ombudsmana studenty. Pro navržené kandidáty budete moci hlasovat zde.
Do voleb byly studenty nominovány tyto dvojice:
- Mgr. Martina OULEHLOVÁ, Ph.D. a doc. Mgr. Pavel ŠTARHA, Ph.D.
- Mgr. Jana OKLEŠŤKOVÁ, Ph.D. a doc. Mgr. Ondřej VENCÁLEK, Ph.D.
Na základě výsledků ankety bude vítězná dvojice navržena ke schválení Akademickému senátu PřF UP. Více informací k volbám ombudsmana včetně navržených kandidátů naleznete na webových stránkách.
Studijní záležitosti
Studijní plány na ak. rok 2024/2025
Seznamy přednášek (studijní plány) na akademický rok 2024/2025 jsou umístěné na webových stránkách fakulty.
Potvrzení o studiu online
Potvrzení o studiu student najde po přihlášení do Portálu UP pod dlaždicí ELF (Elektronické formuláře), kde se po kliknutí na tlačítko Tisk vytvoří soubor ve formátu PDF.
Žádosti o uznání předmětů
Řádně vyplněné žádosti o uznání předmětů je třeba odevzdat na studijním oddělení nejpozději do 25. října 2024.
Promoce bakalářského a navazujícího magisterského studia
Pokyny k uhrazení poplatku a přesný harmonogram promocí najdete na webové stránce.
Imatrikulační slib
Žádáme studenty prvních ročníků bakalářského prezenčního studia, kteří nebyli na imatrikulacích, aby se nejpozději do konce října v úředních hodinách dostavili na studijní oddělení ke své studijní referentce podepsat imatrikulační slib.
Mimořádná stipendia doktorandům za publikační aktivity
V roce 2024 bude Přírodovědecká fakulta UP udělovat jednorázová mimořádná stipendia autorům prestižních publikací z řad studentů DSP studujících v řádné době studia (1. až 4. ročník). Mimořádné stipendium za publikační činnost bude přiznáno doktorandům, kteří v roce 2024 vykáží publikaci jako první nebo korespondující autor s afiliací na PřF UP v časopise registrovaném v prvním nebo druhém kvartilu dané oborové kategorie (Q1 nebo Q2 in Subject Category, SC) podle Journal Citation Reports©. Spadá-li časopis do více SC, bude počítána SC s nejvyšším percentilem. Publikace musí mít rok vydání 2024 nebo musí být před odevzdáním žádosti přijata k tisku. Za konkrétní publikaci lze autorovi přiznat stipendium pouze jednou. Jeden autor může žádat o stipendium za více než jednu publikaci.
Žádosti o stipendia prosím předávejte na Studijní oddělení Děkanátu PřF UP (Mgr. Martina Karásková, Marcela Vykydalová) do 15. listopadu 2024. Stipendia budou vyplacena jednorázově v následujícím výplatním termínu. Výše stipendia bude závislá na počtu přijatých žádostí a percentilu pořadí časopisu v SC.
Žádost o stipendium bude obsahovat:
- jméno a příjmení studenta
- e-mailovou adresu studenta
- studijní program / obor a ročník studia
- jméno, příjmení a e-mailovou adresu školitele, případně souhlas a podpis školitele
- plnou citaci, včetně DOI, publikace, která je předmětem žádosti
- potvrzení o přijetí k tisku v případě publikací v tisku
- plný text (Pre-proof) publikace
Nastartujte svoji kariéru na prestižní světové univerzitě
Nadace Experientia spouští už 13. ročník soutěže o roční stipendia na zahraniční stáže na prestižních světových univerzitách pro mladé vědkyně a vědce, kteří mají nebo brzy budou mít ukončené Ph.D. Podmínkou je věk do 35 let a co nejzajímavější projekt z oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. Kontaktujte už nyní své vysněné zahraniční pracoviště, pošlete nám do soutěže svůj projekt a zařaďte se mezi naše velice úspěšné stipendisty a stipendistky, kteří bádají po celém světě a publikují v nejlepších odborných časopisech včetně Nature. Deadline podání přihlášek je 15. března 2025.
Založte si výzkumnou skupinu se start-up grantem
Nadace Experientia vyhlašuje další ročník soutěže o tříletý start-up grant ve výši 2 milionů korun ročně pro mladé vědkyně a vědce pracující v oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. Výzkumné skupiny podpořené Nadací Experientia už vznikly na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, na VŠCHT a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jste-li mladým vědcem či vědkyní (máte max. 7 let od ukončení Ph.D. studia) s minimálně roční zahraniční zkušeností, pošlete nám do soutěže o založení vlastní výzkumné skupiny i svůj projekt. Kontaktujte už nyní hostitelskou instituci, na níž byste chtěli založit svoji výzkumnou skupinu. Hostitelská instituce věnuje příjemci grantu dalších 700 tisíc Kč ročně navíc. Deadline podání přihlášek je 15. března 2025. Více zde.
Různé
Pevnost duchů
Záhadné šifry, světelné hry, stezka odvahy, tajemství minerálů, svět pohledem termokamery, malování na obličej. Pevnost duchů se koná už 25. až 26. října 2024 v Pevnosti poznání - Centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP.
Program doplní i popularizační přednášky zoologa a antropologa Evžena Tošenovského, který se zaměří na původ mýtů o hejkalech, vlkodlacích či bludičkách. Součástí budou i ukázky živých zvířat, které stály u zrodu těchto představ a inspirovaly lidskou představivost.
Výroční přednáška k poctě J. L. Fischera
Výroční přednášku k poctě J. L. Fischera nazvanou Metamorfózy těla, duše a ducha ekonomie přednese významný český ekonom, filozof a vysokoškolský učitel Tomáš Sedláček. Přednáška se uskuteční v kině Metropol 7. listopadu 2024 od 17:00 do 19:00. Vstup je zdarma, registrace nutná.
Deskové hry
Deskoherní klub na přírodovědecké fakultě zahajuje další semestr provozu! Přijďte si zahrát moderní společenské hry každé úterý a čtvrtek od 16:30 do učebny 1.037. Na místě je k dispozici asi 250 her, a pokud tam nějakou nenajdete, můžete se poptat i na domácí zásoby pravidelných účastníků herních schůzek, nebo sami přinést svou oblíbenou hru a naučit ji ostatní. Více informací na Discordu nebo na Facebookové skupině.
Nábor zpěváků
Olomoucký dómský sbor při katedrále sv. Václava hledá nové zpěváky. Čeká vás bohatá umělecká činnost, vystoupení či spolupráce na hudebních projektech. Informativní schůzka se koná 4. listopadu v 18:00 v katedrále. Více informací poskytne Karel Martínek, e-mail: karel.martinek@seznam.cz, tel.: 776 151 564.
10dílný kurz otevřené vědy
V novém semestru budou pokračovat kurzy věnované otevřené a zodpovědné vědě, jež si kladou za cíl rozšířit a standardizovat znalosti v této široké oblasti na naší univerzitě. Program, realizovaný prostřednictvím CŽV, zahrnuje celkem deset úzce provázaných kurzů. Více info a registrace na webu Open Science UP.
GeoGuessr
Spolek EGEA hledá olomouckého šampiona ve hře GeoGuessr! Ta spočívá v tom, že se v Google Streetview objevíte na náhodném místě na planetě. Vaším úkolem je zjistit, kde se nacházíte, podle toho, co vidíte. Vyhrává ten, kdo se trefí nejrychleji a nejblíže skutečné lokaci. Soutěžit můžete v tříčlenných týmech 22. října od 18:00 na přírodovědecké fakultě (17. listopadu 12, učebna 2.005). Více info a registrace na olomouc@egea.eu.
Nové vnitřní normy
Dnem 25. října 2024 nabývá účinnosti níže uvedená vnitřní norma UP:
R-B-24/06-N02 – Harmonogram akademického roku 2024/2025 a harmonogram zápisu předmětů do IS STAG v akademickém roce 2024/2025- novela č. 2
Další Zpravodaj vyjde v pondělí 4. listopadu 2023.